Weekend pełen atrakcji: Orszak Trzech Króli, kolędowanie w Podgórzu i koncert w bazylice Mariackiej

Orszak Trzech Króli fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Długi weekend w Krakowie upłynie pod znakiem wspólnego kolędowania. Nie zabraknie również tradycyjnego Orszaku Trzech Króli oraz spaceru „Wokół szopki”.

Orszak Trzech Króli

W piątek, 6 stycznia, z katedry na Wawelu, salezjańskiego parku Wioski Świata oraz z placu Matejki wyruszą królowie wraz ze świtami. Tegoroczny orszak odbędzie się pod hasłem „Niechaj prowadzi nas gwiazda”.

Trzej królowe spotkają się na Rynku Głównym, gdzie oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu i zaproszą do wspólnego kolędowania.

Orszak Trzech Króli przejdzie trzema tradycyjnymi trasami:
  • Orszak czerwony (europejski) – Katedra na Wawelu – ul. Droga do Zamku – ul. Grodzka – Rynek Główny
  • Orszak zielony (azjatycki) – Park Wioski Świata – ul. Konfederacka – ul. Bałuckiego – Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – ul. Retoryka - ul. Garncarska – ul. Studencka – Planty – ul. Szewska – Rynek Główny.
  • Orszak niebieski (afrykański) – plac Matejki – ul. Floriańska – Rynek Główny

Podgórskie kolędowanie

Po pandemicznej przerwie na Rynku Podgórskim znowu zabrzmią kolędy. Stowarzyszenie Podgorze.pl zaprasza w piątek, 6 stycznia, na Podgórskie Kolędowanie. Wspólnie z mieszkańcami zaśpiewa Podgórski Chór Symfonia, działający przy parafii Redemptorystów. Nawiązuje on do tradycji działającego kiedyś w Podgórzu chóru o tej samej nazwie.

Wydarzenie odbędzie się o godz. 19:15 pomiędzy rozświetloną choinką a szopką. Organizatorzy przygotują dla uczestników teksty kolęd oraz świece.

Spacer szlakiem szopek

Ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas, mogą wybrać się na spacer szlakiem krakowskich szopek. W przestrzeni miejskiej pojawiło się łącznie ponad czterdzieści dzieł szopkarzy.

Wielopoziomowe, strzeliste i bogato zdobione budowle w specjalnych gablotach zagościły w różnych miejscach Krakowa – na placach, w parkach czy kawiarniach. Część z nich opatrzona jest QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu.

Wirtualny spacerownik, dostępny na stronie wokolszopki.pl, zawiera propozycję trasy wycieczki po Krakowie szlakiem szopek. Zwiedzający znajdą w nim także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

6 stycznia, w święto Trzech Króli, odbędzie się tradycyjny spacer „Wokół Szopki”, który poprowadzi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Koncert dla Trzech Króli

Bazylika Mariacka wraz ze Stowarzyszeniem Tak, Kraków! oraz Ośrodkiem Kultury Kraków – Nowa Huta zaprasza na wyjątkowe wydarzenie „Koncert dla Trzech Króli — Kolędowanie z Magdą Steczkowską”. Polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu znanej wokalistki zabrzmią w kościele Mariackim 6 stycznia o godz. 20:00.

Koncert poprowadzi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Podczas koncertu odbędzie się kwesta dla podopiecznych krakowskiego Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei.

Zakopower w Kinie Kijów

W święto Trzech Króli mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli posłuchać także najpiękniejszych kolęd w wykonaniu zespołu Zakopower. Sebastian Karpiel-Bułecka wraz z kolegami zaprezentuje utwory zarówno w tradycyjnej, góralskiej aranżacji, jak i również tej nowoczesnej.

Koncert odbędzie się 6 stycznia w Kinie Kijów o godz. 19:00.

Koncert noworoczny w Teatrze Variete

W piątek na najmłodszej scenie teatralnej w Krakowie zabrzmią hity ze współczesnych, broadwayowskich musicali. Artyści Teatru Variete zaprezentują przeboje z takich spektakli jak „Catch Me If You Can” inspirowany prawdziwą historią oraz jej filmową adaptacją w reżyserii Martina Scorsese, „The Greatest Showman” o życiu P.T. Barnum’a, „Wuthering Heights” na podstawie powieści Emily Brontë, „Wicked”, „Once” czy „Dreamgirls”.

Podczas noworocznego koncertu pt. „Rendez-Vous on Broadway” publiczność będzie mogła usłyszeć 16 utworów w aranżacji Ignacego Matuszewskiego. Wydarzenie poprowadzi Marcel Wiercichowski, a reżyseruje je Janusz Szydłowski, dyrektor Teatru Variete. Start o godz. 17:00 i 20:00.

Premiera w Teatrze Słowackiego

„Act of Killing” to nowa propozycja Teatru Słowackiego w Krakowie. Teatralną adaptację słynnego, wielokrotnie nagradzanego, nominowanego do Oscara, filmu dokumentalnego Joshu’y Oppenheimera reżyseruje Jan Klata, jeden z najwybitniejszych polskich twórców teatralnych.

– Próbujemy dociec fenomenu człowieka, który wpada w jakąś czarną dziurę i po prostu morduje braci na dużą skalę – mówi Jan Peszek odtwórca głównej roli w spektaklu. Akcja dzieje się – oczywiście – w Indonezji.

Spektakl można obejrzeć w dniach 5, 6, 7, 8 stycznia oraz 14, 15 lutego.

Gra z ojczystą polszczyzną w Teatrze Bagatela

Teatr Bagatela rozpoczyna 2023 rok premierą „Słownika Ptaszków Polskich” Jakuba Morawskiego w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Materny. To komedia obyczajowa, w której głównym bohaterem staje się język.

Spektakl stanowi diagnozę współczesnego społeczeństwa i jest opowieścią o sposobie komunikacji różnych grup językowych w Polsce. Na scenie zobaczymy jedenastu aktorów, którzy prezentują różne typy ludzkie.

– Traktuję tę komedię obyczajową jako terapeutyczne podejście do klanów językowych w Polsce. Jesteśmy jednym narodem, obowiązującym językiem jest polski, ale przecież różne grupy społeczne czy kulturowe posługują się różnymi jego odmianami – tłumaczy Krzysztof Materna.

Premiera sztuki odbędzie się 7 stycznia na Dużej Scenie przy Karmelickiej. Przedstawienie będzie można zobaczyć także 6 i 8 stycznia. Spektakl przeznaczony jest tylko dla dorosłych widzów.

Gala Mary's Meals w NCK

W sobotę, 7 stycznia, o godz. 17.00 w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się gala Mary's Meals, czyli koncert noworoczny na rzecz programów dożywiania Mary's Meals. Spotkanie upłynie w świątecznej atmosferze, w klimacie znanych utworów w jazzowo-swingowych aranżacjach.

Wydarzenie zorganizowane jest z okazji 20-lecia działalności międzynarodowej fundacji Mary's Meals. Cały przychód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie na cele charytatywne. Szczegóły i bilety dostępne tutaj.

Koncert świąteczno-noworoczny w Dworku Białoprądnickim

W niedzielę mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wybrać się do Dworku Białoprądnickiego na uroczysty koncert noworoczny Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej Fresco Sonare oraz Chóru Insieme pod dyrekcją dr hab. Moniki Bachowskiej.

W trakcie koncertu zabrzmią najpiękniejsze utwory kolędowe pochodzące z całego świata, np. te oparte o staroangielskie pieśni ludowe czy „Suitę Św. Pawła” Gustava Holsta. Ponadto w repertuarze znajdą się także lekkie, znane utwory Antoniego Dworzaka czy Johanna Straussa. Start o godz. 18:00, wstęp wolny.

News will be here