Weekend pełen atrakcji: Urodziny Teatru Bagatela, Krakowskie Zaduszki Jazzowe i Międzynarodowy Festiwal Filmowy Anime

Zdjęcia z próby spektaklu w Teatrze Bagatela fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Filmowo, muzycznie, międzynarodowo i patriotycznie. Przed nami kolejny jesienny weekend wypełniony atrakcjami.

105. urodziny Teatru Bagatela

Przedstawieniem wyreżyserowanym przez Mikołaja Grabowskiego Bagatela będzie świętowała 105. rocznicę otwarcia teatru. „Ambroży Grabowski, czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o Krakowie, a se nie wyguglacie” Teatr Bagatela świętuje 105 lat otwarcia sceny. 25 października 1919 r. o godzinie 19.30 zagrano tu pierwszy spektakl – „Kobiety bez skazy” Gabrieli Zapolskiej.

Bohaterem teatralnej opowieści jest żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku  Ambroży Grabowski – polski historyk, księgarz, kolekcjoner, archeolog i antykwariusz, autor przewodników po Krakowie. Reżyser Mikołaj Grabowski przeniósł na scenę Kraków, w jaki dał się poznać Ambrożemu.

O sztuce w pisaliśmy poniżej:

Kolejna odsłona ogrodu świateł

Już w najbliższy piątek, na terenie oddziału Muzeum Inżynierii i Techniki – Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema - rusza kolejna odsłona ogrodu świateł, tym razem zobaczymy nie bajkę, a miniatury słynnych budowli.
Muzeum nie jest współorganizatorem tego wydarzenia, wynajmuje  na nie teren Ogrodu, ale wspólnie z organizatorem – Garden of Lights, zaprasza do oglądania wyjątkowych iluminacji.

Festiwal piosenki żołnierskiej i powstańczej „Za mundurem panny sznurem”

CKP - Fort Borek zaprasza do udziału w Festiwalu piosenki żołnierskiej i powstańczej "Za mundurem panny sznurem", który odbędzie się w dniach 25-26.10.2024. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 koncert zespołu „Latające talerze”, który przygotował   program patriotyczny.  Udział w nim jest bezpłatny.
Organizatorzy zapraszają do wspólnego upowszechniania pieśni i piosenek wojskowych i powstańczych oraz utworów patriotycznych. Festiwal to również okazja do doskonalenia warsztatu wokalno-muzycznego. Więcej o wydarzeniu TUTAJ.

69. edycja Krakowskich Zaduszek Jazzowych

To najstarszy festiwal jazzowy Europie i drugi na świecie odbędzie się w Krakowie, który  potrwa do soboty, 26 października. W tym roku organizatorzy zaprosili do udziału w wydarzeniu najznakomitsze postaci polskiej muzyki z Urszulą Dudziak na czele. Bilety można nabyć przez portal eBilet.pl. Wydarzenie przypada dokładnie w 70. rocznicę organizacji pierwszego koncertu z tego cyklu.

W piątkowy wieczór, 25 października, w przepięknych wnętrzach Opery Krakowskiej, wystąpi Urszula Dudziak. Organizatorzy zapewniają, że znana i ceniona w środowisku jazzowym artystka przeniesie fanów tego gatunku muzycznego w świat niezapomnianych, muzycznych uniesień.

Ostatni dzień festiwalu to „Krakowska Gala Jazzu”. W sobotę, 26 października, na scenie Opery Krakowskiej pojawią się: Natalia Kukulska, Krzysztof Kiljański oraz Wojciech Myrczek. Artyści będą prezentowali swoje aranżacje muzyki Włodzimierza Nahornego, wybitnego polskiego muzyka jazzowego, pianisty, saksofonisty, flecisty, kompozytora, aranżera i profesora. Sobotą galę uświetni występ Orkiestry Śląskich Kameralistów.

Międzynarodowe Targi Książki i spotkanie z Olgą Tokarczuk

Jedna z najpopularniejszych imprez organizowana przy ul. Galicyjskiej 9 powoli dobiega końca. Na zakończenie targów, organizatorzy zapraszają w sobotę o godz. 16.00 na spotkanie z noblistką, Olgą Tokarczuk. Jest ono bezpłatne, trzeba jednak wcześniej pobrać na nie wejściówki. Miłośnicy twórczości Olgi Tokarczuk będą mogli skorzystać z niepowtarzalnej okazji, by zapytać autorkę „Empuzjonu” o dalsze plany zawodowe.

Muzeum Manggha

W niedzielę, 27 października w Muzeum Manggha, obędzie się ostatnia seria zajęć wokół edukacyjnej ekspozycji „Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu”. Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w warsztatach inspirowanych japońskim drzeworytem kolorowym lub wybiorą się na kreatywne oprowadzanie po wystawie. Potem odbędzie się również spacer z kuratorką wystawy dla wszystkich chętnych osób. Uzupełnieniem dla niedzielnego programu będą otwarte stoiska z kolorowankami drzeworytniczymi oraz linorytami, gdzie odbijecie niepowtarzalne wzory nawiązujące do znanych motywów z japońskiej sztuki lub folkloru.

31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki  zmienionym od tego roku terminie październikowym, zaprezentuje widzom szeroki przegląd ambitnej i nieszablonowej twórczości filmowej z całego świata. Spotkania z wybitnymi artystami, przeglądy tematyczne, najnowsze animacje pełnometrażowe, rozbudowany blok wydarzeń branżowych, a w części konkursowej aż trzy różne sekcje.

Spośród prawie 3 tysięcy filmów, powstałych w przeciągu ostatnich dwóch lat, komisje selekcyjne wybrały właśnie te najlepsze. Będzie je można zobaczyć w trzech sekcjach konkursowych: najlepsze krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne ze szkół filmowych i artystycznych całego świata przedstawi konkurs ETIUDA, w konkursie ANIMA zobaczymy najciekawsze animacje profesjonalne, studenckie i niezależne z całego świata, a w konkursie ANIMA.PL zmierzą się rodzime, krótkometrażowe filmy animowane.

Festiwal rozpocznie się polską premierą łotewskiego kandydata do Oskara – animacją Flow Gintsa Zilbalodisa.

A ponadto: promocje książek na temat animacji, Talent market (we współorganizacji z Stowarzyszeniem Polskich Producentów Animacji) dla studentów i absolwentów uczelni artystycznych i filmowych, strefa Case studies prezentująca kolejne etapy powstawania filmów oraz strefa Work in progress poświęcona najciekawszym projektom będącym w fazie realizacji.

Cały program dostępny jest TUTAJ.