Muzea i galerie sztuki znów otwarte, startuje Tydzien Bibliotek, a królewskie ogrody na Wawelu zachęcają do spacerów… Kultura znów budzi się do życia.
Blichtr i szalony Berlin
8 maja Międzynarodowe Centrum Kultury otwiera się dla publiczności, prezentując nową wystawę „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy”, którą świętuje trzydziestolecie swojej działalności. Blichtr i nędza 20-lecia międzywojennego, szalony Berlin, fotografia u progu globalnej ekspansji, a w tle tykający zegar, o którym nikt nie wie. Zdjęcia zgromadzone na nowej wystawie MCK przybliżają pełną kontrastów epokę i kontekst kulturowy międzywojnia.
Arsenał Czartoryskich już otwarty
Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale otwarta po długiej przerwie. Ekspozycję w nowej aranżacji widzowie mogą oglądać od piątku. Wśród zabytków znajdują się rzeźby, marmurowe posągi i fragmenty sarkofagów. Obiekty były przechowywane do 1940 roku w pałacu Potockich w Krzeszowicach pod Krakowem, a dziesięć lat później przeszły w depozyt muzeum.
Ponowne otwarcie Muzeum AK
Swoje podwoje dla zwiedzających otworzyło również Muzeum Armii Krajowej. Muzeum można zwiedzać we wtorki, piątki, soboty i niedziele w godzinach 11.00-18.00 (z wyłączeniem godziny między 13.00 a 14.00 na przerwę techniczną). Niedziela pozostaje dniem bezpłatnego wejścia do Muzeum. W przestrzeniach muzeum jest prezentowana ekspozycja stała poświęcona zagadnieniom Polskiego Państwa Podziemnego i jego siły zbrojnej – Armii Krajowej i czasowe wystawy: „Stój, bo strzelam! Polskie kompanie wartownicze w Niemczech 1945-1989” i „Glinik – miejsce grozy w okupowanym Krakowie”.
Muzeum Archeologiczne zaprasza
Od piątku wystawy Muzeum Archeologicznego są znów otwarte dla zwiedzających. W gmachu ul. Poselska 3, dostępne są wszystkie wystawy stałe: „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”, „Bogowie Starożytnego Egiptu”, „Peruwiańskie Zbiory Władysława Klugera” oraz „Dzieje najstarsze i stare gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie” i planszowa wystawa czasowa: „MAREA, prace konserwatorskie w latach 2000-2019” oraz zabytek miesiąca „Plakieta kultury trypolskiej”. Ogród przy Gmachu Głównym Muzeum – czynny w godzinach otwarcia wystaw.
Wawel otwarty
Spacerując po Krakowie warto również zajrzeć na Wawel. Ogrody królewskie są już dostępne dla zwiedzających, można też zwiedzać Zamek Królewski.
„Książka telefoniczna” w Starym Teatrze
Narodowy Stary Teatr serdecznie zaprasza na spektakl „Książka telefoniczna” w reżyserii Michała Buszewicza. Projekcja spektaklu zostanie udostępniona 7 maja o godz. 17 i będzie dostępna do 9 maja do północy. Link do platformy: https://www.vod.stary.pl
Tydzień Bibliotek
W sobotę startuje ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo. W ramach Tygodnia Bibliotek zaplanowano przede wszystkim wydarzenia online. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece”. W programie spotkania, spektakl i wystawa. Szczegóły na stronie biblioteka.krakow.pl.
„Cyrulik sewilski” online
Opera Krakowska zaprasza na emisję spektaklu „Cyrulik sewilski” w reż. Jerzego Stuhra. Spektakl będzie można zobaczyć od 8 maja od godz. 18.30 na platformie Play Kraków.
Pamiętaj z nami
Od piątku do soboty potrwa kolejna edycja wydarzenia „Pamiętaj z nami” organizowanego przez Muzeum Krakowa.Tegoroczne wydarzenia będą poświęcone tematowi start wojennych Krakowa po 1945 roku. Szczegółowy program wydarzenia dostępny tutaj.
Wieża Ratuszowa: nowa wystawa
W sobotę o 11.00 Muzeum Krakowa zaprasza na zwiedzanie Wieży Ratuszowej. Podczas oprowadzania nie tylko poznamy historię dawnego krakowskiego ratusza, ale także przyjrzymy się związanym z nim urzędom i sprawującym je urzędnikom. Naszą opowieść wzbogaci nowa aranżacja Wieży Ratuszowej, gdzie zobaczymy m.in. rekonstrukcję XVI-wiecznego portalu z Izby Pańskiej, makiety dawnego ratusza, portrety rajców, kopie historycznych strojów strażników miejskich oraz mieszczan krakowskich. Konieczność rezerwacji miejsc: info@muzeumkrakowa.pl.
Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza na wystawy
Muzeum Inżynierii Miejskiej również jest otwarte dla zwiedzających. W siedzibie głównej przy ul. Św. Wawrzyńca można do końca roku zobaczyć dwie wystawy „Więcej światła" i „Futuronauci". W poniedziałek rusza natomiast nowy sezon w Ogrodzie Doświadczeń.
Partytura i ogród. Wystawa poświęcona Pendereckiemu
Bunkier Sztuki wrócił po przerwie z wystawą poświęconą pamięci Krzysztofa Pendereckiego. Ekspozycja jest prezentowana w podziemiach Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 – siedzibie galerii na czas remontu dotychczasowej siedziby przy pl. Szczepańskim.
Najedzeni Fest
W niedzielę na placu Wolnica odbędzie się kolejna edycja Najedzeni Fest. Ta edycja to przede wszystkim wsparcie dla krakowskich małych biznesów jedzeniowych, rodzinnych firm producenckich, barów i restauracji srogo dotkniętych przez pandemię. Start o 10.00.