Weekend w pigułce: Smocze widowisko pod Wawelem, opera na Wawelu, jubileusz Piwnicy pod Baranami

Smocze widowisko już 11 września. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Bomba Megabitowa w 100. rocznicę urodzin Lema, powrót Smoków pod Wawel, wielki jubileusz Piwnicy pod Baranami i premiera w Operze Krakowskiej – to tylko niektóre wydarzenia tego weekendu. Sprawdźcie, jak kulturalnie spędzić czas wolny!

Smocze widowisko na Wiśle

Smoki powracają po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią. 11 września w zakolu Wisły oprócz dobrze znanych wielkogabarytowych, latających i pływających stworów pojawią się również nowe, przygotowane specjalnie na okrągły jubileusz smoki. Plenerowe widowisko to również połączenie multimediów, pirotechniki, laserów i muzyki.

Z powodu pandemii wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym, zgodnym z aktualnymi obostrzeniami.

– Widzów na Bulwar Czerwieński zapraszamy od godziny 20.00 (wstęp wolny), natomiast na biletowaną trybunę od godziny 21.00 – informuje Teatr Groteska. Plenerowe widowisko rozpocznie się o godz. 22.00.

Bomba Megabitowa z okazji urodzin Lema

Bomba Megabitowa. Festiwal przyszłości to wydarzenie poświęcone kulturze, technologii i nauce, organizowane z okazji 100. urodzin Stanisława Lema. Wydarzenie startuje 10 września i potrwa kilka dni. Centrum festiwalowych wydarzeń będzie Ice Kraków.

W programie m.in. rozmowy o technologii i jej wpływie na nasze życie, pokazy filmów w Kinie pod Baranami, jazzowy koncert czy panel „Lem in translation”.

Jubileuszowy koncert 65-lecia Piwnicy pod Baranami

Jubileusz 65-lecia Piwnicy pod Baranami rozpoczęty. W niedzielę 12 września w Teatrze Słowackiego odbędzie się Wielki Jubileuszowu Koncert 65-lecia Piwnicy pod baranami „Nam to nic, przeczekamy”. Zabrzmią niezapomniane piwniczne hymny i przeboje ze wszystkich sześciu dekad kabaretu, m.in. „Niebieska patelnia”, „Przychodzimy, odchodzimy” czy „Moją litanię”. Początek koncertu o 18.00. Nieco wcześniej, bo w samo południe, z wieży kościoła mariackiego zabrzmi piwniczny hymn „To nasza młodość”. Szczegóły na www.piwnicapodbaranami.pl.

Kombinat Kultury i koncert Vito Bambino

11 września Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na Kombinat Kultury. To wydarzenie, podczas którego instytucja prezentuje swoją ofertę kulturalną w nowym sezonie. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Chętni będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatch tanecznych czy plastycznych. Przy okazji warto zobaczyć pięć nowych wystaw, w tym World Press Photo. O godzinie 19.00 na scenie NCK wystąpi Vito Bambino (bilety w cenie 80 zł).

Opera na Wawelu

To będzie jedno w najważniejszych wydarzeń Roku Cypriana Kamila Norwida. 10 września premiera spektaklu „Wanda” Joanny Wnuk-Nazarowej w Operze Krakowskiej. Premierowe pokazy spektaklu odbędą się na Dziedzińcu Arkadowym na Wawelu 10 i 11 września o godz. 20:30.

Opera Krakowska informuje, że odbiór biletów i zaproszeń możliwy będzie na godzinę przed spektaklem w punkcie kasowym Opery przy wejściu od ul. Bernardyńskiej obok Baszty Senatorskiej (płatność wyłącznie gotówką).

Święto niezależnego kina

Jeszcze tylko do niedzieli potrwa Mastercard Off Camera. Najlepsze autorskie filmy z całego świata, fascynujące rozmowy, pytania, które trafiają w sedno i odpowiedzi otwierające kolejne wątki, a to wszystko w duchu powrotu do kin. Przewodnikami po współczesnym świecie są reżyserki i reżyserzy, którzy stawiają na mocne kino i nie boją się eksperymentów. Festiwalowe filmy i produkcje można oglądać w kinach i plenerze oraz na platformie player.pl do 12 września.

Supernova – Gwiezdne opowieści

Krakowskie Forum Kultury zaprasza w niedzielę o 15.00 do Altany na Plantach. Blanka Dembosz-Tondera, Karol Osman i Krzysztof Gawlas zaprezentują autorski projekt, który powstał w oparciu o fascynację twórczością Lema. Nie zabraknie muzycznych robotów wydających przetworzone dźwięki. Za przygotowanie koncertu, wybór tekstów oraz prowadzenie koncertu będzie odpowiadać Marta Półtorak. Liczba miejsc ograniczona, w razie niesprzyjającej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do sali teatralnej Krakowskiego Forum Kultury (ul. Mikołajska 2 – Mały Rynek) i odbędzie się z udziałem publiczności oraz z zachowaniem limitu miejsc w pomieszczeniach.

Festiwal Otwarte Mieszkania

Czas na piątą odsłonę Festiwalu Otwarte Mieszkania. Mieszkanki i mieszkańcy Krakowa po raz kolejny zaproszą do swoich wnętrz. Wydarzenie odbędzie się podczas dwóch weekendów – 11-12 i 18-19 września.

Dla odwiedzających zostaną udostępnione różnorodne wnętrza, zarówno te, które zachowały oryginalne elementy wystroju z lat 30. poprzedniego stulecia, przez retromieszkania w Nowej Hucie z meblami z czasu PRL, po nowocześnie urządzone mieszkania w kamienicach. Oprócz tego otwarte pracownie artystyczne. Szczegóły dostępne na stronie http://www.fomkrakow.pl/.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Przez cały weekend potrwają Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tym razem wydarzenie odbywa się pod hasłem „W ruchu”. W ten weekend wielkie zwiedzanie odbędzie się trasą małopolską – na liście obiektów znalazły się m.in. Fabryka Lokomotyw „Fablok” w Chrzanowie czy Pałac Thetschlów w Jaszczurowej. Natomiast w kolejny weekend (18-19 września) chętni będą mogli poznać różne interesujące miejsca w centrum Krakowa. A będzie to m.in. kościół i klasztor oo. Pijarów, park Jordana czy Kasa Oszczędności Miasta Krakowa. Szczegóły dostępne TUTAJ.Piknik futurologiczny w Bibliotece Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza na piknik futurologiczny, który odbędzie się w ogrodzie biblioteki przy ul. Powroźniczej 2. W programie m.in. warsztaty dla dzieci „Robotyka”, „Patrzymy w niebo” – prelekcja Tomasza Kundery z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, „Maszyny przyszłości” – rodzinne budowanie maszyny inspirowanej nazwami z utworów Stanisława Lema, prezentacja łazika marsjańskiego przez uczniów Technikum New Technology czy spotkanie z pilotami samolotów oraz szybowców z Aeroklubu Krakowskiego.

comments powered by Disqus