Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (1-3 lipca)

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Piknik w Parku Zaczarowanej Dorożki, rodzinny festyn w parku Jordana, smocze kino pod Wawelem czy Marsz Azylanta. W pierwszy weekend lipca nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych.

Piknik wielokulturowy na plaży

Już w sobotę na Bulwarze Kurlandzkim odbędzie się wielokulturowy piknik. W godz. 10:00 – 18:00 na krakowian i turystów czekać będą m.in. warsztaty sensoryczne, warsztaty rękodzieła, sadzenie kwiatków, joga dla dzieci i dorosłych, malarstwo intuicyjne, zajęcia dotyczące japońskiej sztuki pisania i tworzenia origami czy stanowisko do nauki pierwszej pomocy. Wstęp wolny.

Rodzinny festyn w Parku Jordana

Atrakcji nie zabraknie także w Parku Jordana. W sobotę o godz. 10:00 rozpocznie się rodzinny festyn pod nazwą „Czas dla Nadziei”. W programie koncerty polskich i ukraińskich artystów, warsztaty taneczne, plastyczne i sportowe oraz bezpłatne konsultacje psychologiczne i medyczne.

Na scenie zaprezentują się m.in. Lidia i Marcin Pospieszalscy, Kraków Gospel Choir, Jarmuła Band oraz artyści ze Starego Teatru. Wiele atrakcji czekać będzie również na najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów.

Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej

2 i 3 lipca na Łąkach Nowohuckich odbędzie się wydarzenie poświęcone kulturze romskiej. Uczestnicy będą mogli zwiedzić dawne obozowisko Romów, obejrzeć wystawę malarstwa i fotografii, zobaczyć muzealne wozy czy tradycyjne tańce w wykonaniu artystów z Czech, Węgier, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Słowacji i Polski.

W godz. 18:00-22:00 odbywać się będą koncerty. Wystąpią m.in. Elena Rutkowska&Cygańskie Czary, Grupa Szatra, Enigma Romilor, Romano Jilo, Milan Kroka Band czy Etno Rom. Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej rozpoczną się o godz. 15:00.

Piknik w Parku Zaczarowanej Dorożki

Centrum Młodzieży w Krakowie zaprasza na międzypokoleniowy piknik, który odbędzie się w niedzielę w Parku Zaczarowanej Dorożki. Od godz. 15:00 do 19:00 na uczestników czekać będą zabawy, animacje oraz warsztaty. Nie zabraknie także koncertów. Na scenie zaprezentują się artyści z klubu teatralnego „Radosna Gromada”, Chór Rozrywkowy „Jaszczury” z Centrum Młodzieży w Krakowie oraz trio gitarowe.

Na zakończenie pikniku (godz. 19:00) zaplanowano koncert zespołu Playing Family. To polska formacja jazzowa powstała w Krakowie w 1964 roku. Artyści wykonują głównie tradycyjny jazz z epoki lat 20. i 30. XX wieku.

Średniowiecze da się lubić

Przez całe wakacje na krakowian oraz turystów czekać będą turnieje rycerskie, pokazy rzemiosła, interaktywne spektakle, koncerty oraz wykłady. Wszystko w ramach projektu „Średniowiecze da się lubić”.

– W każdą wakacyjną sobotę w Barbakanie prezentujemy pokaz rzemiosła oraz pokazy walk. Mamy także szkółki tańca i różnego rodzaju interaktywne inscenizacje nawiązujące do legend Krakowa czy wydarzeń z historii miasta. Wszystkiemu towarzyszy muzyka odgrywana na żywo przez profesjonalne zespoły specjalizujące się w muzyce średniowiecznej – zapowiada Michał Szczerba, kierownik projektu.

Wielka inauguracja odbędzie się 2 lipca w Barbakanie w godz. 10:00 - 17:00. Więcej informacji w poniższym artykule.

Marsz Azylanta

W sobotę 2 lipca odbędzie się Marsz Azylanta. To wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Tradycyjny przemarsz ruszy o godz. 10:00 z Mostu Dębnickiego. Pół godziny później uczestnicy zbiorą się przy pomniku Dżoka na Bulwarach Wiślanych, gdzie czekać będzie mnóstwo atrakcji.

W programie m.in.: wybory Psiego Króla i Królowej, kącik psiego spryciarza, rehabilitacja – pokaz masażu uspokajającego dla starszych psiaków, porady behawioralne, darmowe czipowanie, życie z psem przewodnikiem – pokaz, zabawy z dziećmi z elementami kick boxingu, groomerzy czy występ muzyczny Duo Performance – Monika Biederman i Piotr Karzełek.

Dzień Psa w Cafe Nowa Księgarnia

To nie koniec atrakcji dla miłośników czworonogów. Cafe Nowa Księgarnia oraz Małopolska Organizacja na Rzecz Natury (MORN) zapraszają na spotkanie ze zwierzętami, które odbędzie się 3 lipca o godz. 10:00.

– Będziemy świętować przypadający na początek lipca Dzień Psa, który jest dobrą okazją, by zastanowić się nad tym, jak traktuje się psy w naszym społeczeństwie, zwłaszcza podczas sezonu urlopowego – informują organizatorzy.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się m.in., jak wygląda adopcja, z czym się wiąże i jak pomagać bezdomnym psom.

Rodzinno-rowerowa gra „Wokół Plant”

Weekend to doskonała okazja na rodzinną miniwycieczkę rowerową z grą „Wokół Plant”. Wystarczy odebrać kartę do gry w jednym z punktów InfoKraków (lub wydrukować ją samodzielnie w domu) i ruszyć w drogę. Zadania zostały przygotowane z myślą o najmłodszych rowerzystach.

W połowie trasy, w punkcie InfoKraków przy ul. Szpitalnej 25, na małych rowerzystów będą czekać drobne niespodzianki. Trasa rozpoczyna się na Plantach przy wylocie ulicy Grodzkiej, a kończy u stóp Wawelu. Długość to 4 km.

Festiwal Otwarcia na Wawelu

Nowe godziny zwiedzania, mapping na dziedzińcu arkadowym i gra terenowa „Klucz do skarbca”. W dniach 1-3 lipca na Wawelu odbędzie się Festiwal Otwarcia z okazji udostępnienia nowych ekspozycji. Przez trzy dni od godz. 21:30 do północy na dziedzińcu arkadowym prezentowany będzie mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Na sobotę organizatorzy zaplanowali zaś grę terenową pt. „Klucz do Skarbca”, którą poprowadzą studenci historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie wszystkich pamiątek po polskich władcach. Nagrodą jest bezpłatne zwiedzenie Nowego Skarbca Koronnego.

Zaczarowana przygoda w Artetece

1 lipca o godz. 15:30 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbędą się darmowe warsztaty dla dzieci, prowadzone zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Zajęcia przeznaczone są dla tych, którzy interesują się malarstwem, muzyką, literaturą, fotografią, tańcem oraz filmem. Na warsztaty nie obowiązują zapisy. Wystarczy przyjść i dobrze się bawić.

Smocze letnie kino

W pierwszy weekend lipca na Bulwarze Wołyńskim rozstawi się Smocze Kino Letnie. Podczas rodzinnych seansów będzie można obejrzeć m.in. pełnometrażowe zagraniczne produkcje pełne smoków i fantastycznych historii. Nie zabraknie również zabaw i animacji dla najmłodszych oraz zaplecza gastronomicznego.

Sobota:
  • 10.00: „Jak wytresować smoka”
  • 12.00: „Jak wytresować smoka 2”
  • 15.00: „Mulan”
  • 17.00: „Mój przyjaciel smok”
  • 19.00: „Ostatni smok świata”

Niedziela:

  • 10.00: „Jak wytresować smoka”
  • 12.00: „Jak wytresować smoka 2”
  • 15.00: „Mój przyjaciel smok”
  • 17.00: „Mulan”
  • 19.00: „Dragon Heart”

W przerwach między filmami będzie wyświetlany serial animowany „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Filmowy wieczór na łonie natury

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaprasza na pierwszy w tym sezonie pokaz Kina na Trawie, który odbędzie się na udostępnionej niedawno łące przy klasztorze oo. Paulinów na Skałce. W najbliższy piątek, 1 lipca, zostanie zaprezentowany film „Amazonia. Przygody małpki Sai”. Start o godz. 20:30.

Minionki w Bonarce

Z okazji premiery animowanej komedii „Minionki. Wejście Gru” 2 lipca w Bonarce odbędzie się rodzinne świętowanie. W godz. 11:00-19:00 na uczestników czekać będzie moc atrakcji. W programie m.in. spotkanie z bohaterami serii, nauka sztuk walki w szkółce Kung Fu Minions, tańce w stylu Minion Boogie, sklep Otta oraz minionkowy Happy Van. Do tego strefa zabaw zręcznościowych i konkursy z nagrodami.

Organizatorzy przygotowali także coś dla dorosłych. Wspólnie ze swoimi pociechami będę mogli wziąć udział w rodzinnym minionkowym quizie lub wykazać się w interaktywnej zabawie.

Koncert w Altanie na Plantach

Krakowskie Forum Kultury zaprasza najmłodszych oraz ich opiekunów na muzyczne powitanie lata w Altanie na Plantach. W sobotę o godz. 11:00 zagra zespół Iris Trio, prezentując głównie utwory klasyczne. Podczas koncertu będzie można dowiedzieć się także, co to jest trio smyczkowe, ile i jakie instrumenty w nim grają.

Iris Trio to zespół składający się ze studentek i absolwentek Akademii Muzycznych, który chętnie prowadzi koncerty edukacyjne dla dzieci.