Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (24–26 czerwca)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Muzyczno-ekologiczny piknik na Wesołej, rozpoczęcie lata w Forcie Jugowice, a może Wielka Parada Moli i Motyli Książkowych? W ten weekend każdy mieszkaniec Krakowa znajdzie coś dla siebie.  

Dzień otwarty w Instytucie Cervantesa

Pokazowe lekcje dla dzieci i dorosłych, warsztaty artystyczne związane z wystawą „Hiszpańskie Miasta na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO”, escape room czy spektakl flamenco. Z okazji „Dnia E – Dnia języka hiszpańskiego” Instytut Cervantesa przygotował dla krakowian wiele atrakcji.

Dzień otwarty odbędzie się w piątek, 24 czerwca, w godz. 16:00–19:15. W trakcie wydarzenia będzie można wziąć udział w quizie i wygrać bezpłatny kurs języka hiszpańskiego.

Z kolei 27 i 28 czerwca Instytut Cervantesa zaprasza na warsztaty „INFLAM – wprowadzenie do sztuki flamenco”, które poprowadzi polsko-hiszpański duet – La Bogusha i Cristo Osorio. Kurs będzie miał formę wykładu łączonego z prezentacjami tańca, śpiewu i gry na gitarze.

Wianki na Wesołej

Nadchodzą Wianki, czyli Święto Muzyki. 25 czerwca na Rynku Głównym i przy ul. Powiśle oraz 26 czerwca na kopcu Kraka odbędą się wyjątkowe koncerty. Atrakcji nie zabraknie również na Wesołej. W sobotę organizatorzy zapraszają m.in. na muzyczno-ekologiczny piknik.

W programie warsztaty dotyczące dbania o planetę i szanowania zieleni, kosmiczne podróże pobudzające wyobraźnię, koncerty, opowieści o tradycjach świętojańskich i przede wszystkim wianki. Piknik odbędzie się w godz. 11:00–16:00 przy ul. Kopernika 36.

Jarmark Świętojański

16 czerwca na Bulwar Czerwieński wrócił Jarmark Świętojański, nawiązujący do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego. Nadchodzący weekend to ostatnia szansa, by zobaczyć rekonstrukcję średniowiecznego kiermaszu z jego rzemiosłem, zwyczajami, obrzędami, tańcami i ludowymi zabawami.

Organizatorem wydarzenia w 2022 roku jest IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o. Kraków. Więcej szczegółów tutaj.

Piknik na Plantach

Krakowski Archipelag Kultury i Centrum Kultury Podgórza zapraszają na rodzinny piknik, podczas którego nie zabraknie animacji dla najmłodszych i konkursów dla rodzin z dziećmi. W programie również wielokulturowe warsztaty prezentujące projekty zgłoszone do Konkursu Projektów w ramach Krakowskiego Archipelagu Kultury, zabawy z animatorami i rodzinna gra terenowa.

Piknik „Ahoj! Wypłyń w rejs po Krakowskim Archipelagu Kultury” odbędzie się w sobotę na krakowskich Plantach przy ul. Rollego. Start o godz. 11:00.

Rozpoczęcie lata w Forcie Jugowice

25 czerwca krakowianie oraz turyści będą mogli przywitać lato w Forcie Jugowice. Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej we współpracy z Muzeum Krakowa przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Wśród propozycji znalazła się m.in. gra terenowa na obszarze fortu.

Na najmłodszych czekają także dmuchane atrakcje, takie jak ścianka wspinaczkowa czy zamek do skakania. Ponadto harcerze zaprezentują pionierkę obozową. O godz. 14:00, 16:00 i 18:00 będzie również możliwe zwiedzanie wnętrza fortu.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00, a zakończy o 19:00. Miejsce: Fort 52a Jugowice

Wielka Parada Moli i Motyli Książkowych

Biblioteka Główna przy ul. Powroźniczej 2 zaprasza na wyjątkowe święto literackie, które rozpocznie się w sobotę o godz. 11:00. Na uczestników wydarzenia czekają: 
 • Wielka Parada Moli i Motyli Książkowych pod wodzą drogiego mola Gustawa
 • Warsztaty teatralne dla dzieci z Dariuszem Cywką
 • Uroczystość wręczenia Nagroda Żółtej Ciżemki 2022 – ogólnopolskiego konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży
 • Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką książki „Stan splątania”, Wydawnictwo Literackie – laureatką Nagrody Żółtej Ciżemki
 • Warsztaty literacko-plastyczne z Gosia Herba i Mikołajem Pasińskim, autorami książki „Van Dog”, HarperCollins Polska Książkosfera HarperKids – laureatami Nagrody Żółtej Ciżemki

Bandera w górę. Otwarcie sezonu w Przystani Flisackiej

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie „Wisła. Re-kreacja”. W sobotę zostanie otwarta Przystań Muzeum przy bulwarze Rodła u ujścia Rudawy. Miejsce nie jest przypadkowe. W przeszłości była tu plaża, port, a teraz zacznie bić serce krakowskiego flisactwa.

Wydarzenia rozpoczną się o godz. 12:00 uroczystym podniesieniem bandery MK na galarze „Szwajcarka” oraz otwarciem „Pływającej wystawy”. W programie również zwiedzanie pokładów łodzi, przybicie pamiątkowych tabliczek przez depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa, jakim jest flis wiślany, mini parada drewnianych łodzi, rejsy z wystawą historycznych zdjęć wiślanych czy warsztaty z rzemiosła flisackiego.

W trakcie wydarzenia nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Więcej szczegółów tutaj.

Dni Wadowa

W ostatnią niedzielę czerwca, w pięknych okolicznościach przyrody wadowskiego parku, odbędą się Dni Wadowa. Wesołe świętowanie, na które zaprasza Ośrodek Kraków – Nowa Huta, rozpocznie się o godz. 13:00.

Na uczestników czeka moc atrakcji: loteria „Buzeriada”, konkursy i zabawy z nagrodami dla dużych i małych, animacje dla dzieci, wesołe miasteczko, przejażdżki konne, zawody strzeleckie, ogródek gastronomiczny czy występ Kabaretu Jurki. Wieczór zwieńczy zabawa taneczna z zespołem „Secret Band”.

Święto Rodziny

W dniach 25–26 czerwca przy Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego odbędzie się I Archidiecezjalne Święto Rodziny. Z tej okazji przygotowano dla krakowian oraz turystów wiele propozycji. W sobotę odbędą się m.in.: bieg rodzinny, plenerowy koncert uwielbieniowy zespołu Matula czy procesja z Ikoną św. Rodziny.

W niedzielę zaś, po uroczystej mszy św., rozpocznie się rodzinny piknik. W trakcie wydarzenia publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach następujących formacji: Szkółka TGD, Małe TGD, Troye Zilla – artyści z Ukrainy. W programie również warsztaty, animacje i rozmowy. Piknik rozpocznie się o godz. 12:30, a zakończy o 18:00.

Dni Niepołomic

Powracają Dni Niepołomic. Święto miasta tradycyjnie potrwa trzy dni, od 24 do 26 czerwca. W piątek o godz. 20:00 na scenie głównej zagra Brodka. W drugi dzień imprezy na scenie w Parku Miejskim odbędą się występy, koncerty lokalnych artystów i zespołów. Z kolei w niedzielę o godz. 18:00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego zaprezentuje się Natalia Przybysz.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia dostępny TUTAJ.

Koci Kiermasz Charytatywny

W ten weekend rusza kolejny i tym razem dwudniowy Koci Kiermasz Charytatywny. Wydarzenie odbędzie się w Dworku Białoprądnickim w godz. 12:00–18:00.

– Na kiermaszu kupić można praktycznie każdy przedmiot: rzeczy nowe i używane, tysiące książek, bibelotów i wszystkiego, o czym tylko marzycie – na 100% będziemy to mieć w sprzedaży – informują organizatorzy.

Całość zebranych pieniędzy zostanie przeznaczona na ratowanie życia i zdrowia fundacyjnych podopiecznych. Stowarzyszenie ma aktualnie pod opieką prawie 300 kotów.

Festiwal Dawnych Komputerów i Gier

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Dawne Komputery i Gry zapraszają na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 25 i 26 czerwca w Artetece przy ul. Rajskiej 12. W ramach dwudniowego Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielu konkursach m.in. w turnieju Worms Armageddon.

Przez cały czas trwania wydarzenia udostępniona będzie także interaktywna wystawa komputerów z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Wstęp tradycyjnie wolny, start o godz. 12:00.

Weekend w ogrodzie Mehoffera

Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie to nie tylko budynki wypełnione zbiorami, ale również urokliwe ogrody. Jednym z takich miejsc jest przestrzeń wokół Domu Józefa Mehoffera. To właśnie tam 24 czerwca rozpocznie się cykl „Równowaga. Wakacyjne weekendy w ogrodach MNK”. Co w programie?

Piątek, 24 czerwca:
 • Bezpłatne warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda organizowane we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody (godz. 15.00 i 17.00)
Sobota, 25 czerwca:
 • Zajęcia ruchowo-relaksacyjne dla młodzieży i dorosłych prowadzone przez nauczycielkę jogi klasycznej (godz. 10.00–11.30)
 • Warsztaty drukowania świeżo zerwanymi roślinami (godz. 11.00–14.00)
 • Warsztaty wycinanki artystycznej z ukraińską artystką Darią Alyoshkiną (godz. 13.00–15.30)
 • Koncert wiolonczelowy w wykonaniu absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie Jakuba Gucika (godz. 19.00)
Niedziela, 26 czerwca:
 • Warsztaty z cyklu „Muzeum w podróży”, podczas których uczestnicy będą tworzyć lampiony z wizerunkami inspirowanymi malowidłami z Faras (godz. 11.00–14.00)
 • Oprowadzanie tematyczne „Nie tylko anioły” (godz. 13.00–14.30)