Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (29–31 lipca)

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wielkie otwarcie Fortu Borek, smoczy piknik w parku Dąbie, Festiwal Baniek Mydlanych czy pokazy średniowiecznych walk w Barbakanie. Ostatni weekend lipca zapowiada się interesująco!

Piknik w parku Jordana

Organizacja „Druha we mnie masz” zaprasza polską i ukraińską młodzież na integracyjny piknik w parku Jordana. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00, a na przybyłych czekać będzie sporo atrakcji. Nie zabraknie dobrego jedzenia, muzyki i planszówek. Warto zabrać ze sobą kocyk.

Organizacja „Druha we mnie masz" została założona w celu niesienia pomocy ukraińskiej młodzieży, która przybyła do Polski po zbrojnej napaści Rosji.

Daj się zasmoczyć

W tym roku świętujemy 50. urodziny rzeźby Smoka Wawelskiego. Z tej okazji w wybranych krakowskich parkach odbywają się specjalne pikniki. W piątek, 29 lipca, Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza do parku Dąbie, gdzie znajduje się plac zabaw nawiązujący do legendy o smoku wawelskim.

W programie m.in. malowanie twarzy, bańki mydlane, gra terenowa na podstawie listu od smoka Delicjusza, zabawy ruchowe (siatkówka, badminton) oraz malowanie wielkoformatowe. Piknik rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa do 18:00.

Piknik Latino na plaży miejskiej

W sobotę, 30 lipca, na plaży miejskiej PrzyStań przy Bulwarze Kurlandzkim odbędzie się prawdziwa latynoska fiesta! Uczestnicy będą mogli poznać kulturę krajów Ameryki Łacińskiej i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach, takich jak joga i hiszpański na trawie z Domą Matejko, zajęcia otwarte z Capoeiry, hiszpański dla dzieci z El Bombo czy koncert La Parrandita.

Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. W programie także warsztaty z robienia piniaty, puszczanie latawców, bingo dla dzieci i dorosłych oraz latynoskie przekąski. Start pikniku o godz. 12:00.

Festiwal Tańców Dworskich

Trwa 23. edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Do tej pory krakowianie i turyści mogli zobaczyć wyjątkowe widowiska na Rynku Głównym oraz placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W piątek zaś tancerze Baletu Cracovia Danza wystąpią w Muzeum Książąt Czartoryskich. Pokaz „La Fortuna. Dama z łasiczką” odbędzie się o godz. 17:00 i 18:00 w ramach cyklu „Kraków tańcem malowany”. Wstęp wolny.

Wielkie otwarcie Fortu Borek

Już w weekend fort artyleryjski nr 52 „Borek” zamieni się w tętniącą życiem siedzibę Centrum Kultury Podgórza oraz Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki. Wielkie otwarcie w sobotę o godz. 12:00. W wydarzeniu wezmą udział członkowie grupy rekonstrukcyjnej, a w niebo wzniesie się balon łączący przeszłość z teraźniejszością. Nie zabraknie też wystawy sprzętu polowego oraz pokazu mody „La belle époque” – z przełomu XIX i XX w.

Podczas otwarcia będzie można także uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach pokazowych, takich jak warsztaty wokalne, warsztaty rękodzieła artystycznego czy pokaz baletowy. Sobotnie świętowanie zwieńczy potańcówka z Ośrodkiem Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

Następnego dnia w Forcie Borek odbędzie się rodzinny piknik, podczas którego uczestnicy będą mogli zwiedzić obiekt z przewodnikiem oraz wziąć udział w grze terenowej. W programie także spektakl teatralny „Pan Antenka i srebrny kubraczek”, malowanie twarzy, dmuchańce i koncert „Słowiańska krew”. Szczegółowy program dostępny tutaj.

Średniowiecze w Barbakanie30 lipca w Barbakanie, w godz. 10:00–17:00, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić”. W programie interaktywny spektakl dla dzieci pt. „Smok Wawelski – historia prawdziwa”, prezentacja średniowiecznych rzemiosł, pokazy walk, inscenizacje historyczne, zabawy dla najmłodszych oraz koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Fleurdelis.

Dzień później, 31 lipca, organizatorzy zapraszają do Celestatu na wykład pt. „Godła cechowe krakowskich garbarzy”. O pracy dawnych rzemieślników opowie Walery Bubień. Start o godz. 12:00.

Festiwal Baniek Mydlanych

W niedzielę na krakowian i turystów czeka prawdziwe bańkowe szaleństwo. A to za sprawą Festiwalu Baniek Mydlanych, który odbędzie się w godz. 15:00–17:00 w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym Kraków „Wschód". Nie zabraknie zabaw, konkursów z nagrodami, dmuchańców, kolorowych łakoci i oczywiście baniek.

Gościem specjalnym będzie Kicia Kocia, która chętnie się poprzytula, zatańczy i zapozuje do pamiątkowych zdjęć. W Festiwalu Baniek Mydlanych może uczestniczyć każdy – bez względu na wiek. Wstęp wolny.

Smoczy mapping na Pałacu Wielopolskich

W wybrane letnie noce na frontowej ścianie krakowskiego magistratu przy placu Wszystkich Świętych rozbłyśnie niezwykły mapping. To kolejna z odsłon wakacyjnej kampanii „Kraków Cię zasmoczy” z okazji 50. urodzin pomnika Smoka Wawelskiego.

Projekcja multimedialna stanowi część oprawy wizualnej spektaklu „Smok” w reż. Jakuba Roszkowskiego. Mapping będzie wyświetlany w godz. 21:00–2:00 w pięć wakacyjnych weekendów: 16–17 lipca, 23–24 lipca, 30–31 lipca, 6–7 sierpnia i 13–14 sierpnia.

Japonia w Krakowie

W ostatni weekend lipca w Tauron Arenie Kraków zagości Festiwal Kultury i Popkultury Japońskiej RYUCON 2022. W programie prelekcje, warsztaty, konkursy, spotkania z gośćmi, gry, pokazy sztuki walk oraz koncerty.

W sobotę odbędą się eliminacje do konkursu International Cosplay League. To okazja, by zobaczyć jedne z najlepszych kostiumów przygotowanych przez polskich cosplayerów.

Z kolei na niedzielę organizatorzy zaplanowali galę wrestlingu Kinguin PTW x Ryucon. Podczas niej uczestnicy będą mogli obejrzeć 7 emocjonujących pojedynków niezrównanych zawodników z całego świata.

Koncert w Altanie na Plantach

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na Koncerty Promenadowe, czyli letni cykl wydarzeń kulturalnych odbywających się w Altanie na Plantach. W programie potańcówki, interaktywne inscenizacje dla najmłodszych oraz występy dla rodzin. W najbliższą sobotę o godz. 11:00 odbędzie się koncert „Hakuna Plantata” w wykonaniu Adriana Lalika i Kamila Stolorza. Wstęp wolny.

Smoczy spektakl w Pałacu Krzysztofory

Księgi Krzysztoforskie to cykl spektakli dla dzieci organizowany przez Muzeum Krakowa. W niedzielę najmłodsi będą mogli obejrzeć przedstawienie pt. „Co mogą smoki, a czego nie, zaraz dowiesz się”. To historia krewnego Smoka Wawelskiego – Smoczka Obiboczka z elementami teatru żywego aktora oraz teatru kukiełkowo-lalkowego.

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4–10 lat. W wydarzeniu może wziąć udział 50 osób (konieczność rezerwacji miejsc). Cena: 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp wolny). Start o godz. 11:00 w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory.

Rodzinno-rowerowa gra „Wokół Plant”

Weekend to doskonała okazja na rodzinną mini-wycieczkę rowerową z grą „Wokół Plant”. Wystarczy odebrać kartę do gry w jednym z punktów InfoKraków (lub wydrukować ją samodzielnie w domu) i ruszyć w drogę. Zadania zostały przygotowane z myślą o najmłodszych rowerzystach.

W połowie trasy, w punkcie InfoKraków przy ul. Szpitalnej 25, na małych rowerzystów będą czekać drobne niespodzianki. Trasa rozpoczyna się na Plantach przy wylocie ulicy Grodzkiej, a kończy u stóp Wawelu. Długość to 4 km.

Wielka Letnia Wymiana Książek

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zaprasza na Wielką Letnią Wymianę Książek połączoną z imprezą dla najmłodszych. To doskonała okazja, by podarować swoim książkom drugie życie, zaopatrzyć się w nowe tytuły i spędzić miło czas w rodzinnym gronie. Wydarzenia odbędzie się 31 lipca w godz. 15:00–18:00 w Parku Miejskim w Niepołomicach, a w razie niepogody – w Laboratorium Aktywności Społecznej przy ul. Bocheńskiej 26.