Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (7–9 lipca)

Festiwal Teatrów Ulicznych fot. MARIA KANTOR/LOVEKRAKOW.PL

Festiwal teatrów ulicznych, urodziny Fortu Borek, dzień sąsiedzki w Muzeum Fotografii, a może podróż do wieków średnich w Barbakanie? W weekend najmłodsi mieszkańcy miasta i turyści na pewno nie będą się nudzić!

Teatry uliczne opanowały Kraków

Rozpoczęła się 36. edycja festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival. Przez cztery dni na placach, ulicach i rynkach będzie można zobaczyć spektakle przygotowane przez artystów z najdalszych zakątków świata, a także rodzimych twórców.

W programie znalazło się ponad 140 widowisk teatralnych. Wśród nich nie brakuje prezentacji dla młodych i nieco starszych widzów.

– Nazwaliśmy tę edycję „Radość z odzyskanego podwórka”. Przekłada się to w programie artystycznym na tym, że chcąc wrócić do czasów dzieciństwa, zaprosiliśmy mnóstwo wykonawców, którzy adresują swoje przedstawienia do najmłodszej widowni. Najwybitniejsi lalkarze, marionetkarze, specjaliści od teatru cienia – to wszystko będzie można zobaczyć na Małym Rynku i Rynku Głównym – wyjaśnia Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO i dyrektor artystyczny ULICA Festival.

Spektakle z myślą o młodszej widowni zaprezentuje ponad 20 zespołów. Są to m.in. Aguila Claun, Bence Sarkadi Theater of Marionettes, Hugo Miro, Klaun Feliks, Hilarilar Marionetas, Lwowski Teatr Vuala, La Bayka, Teatr Lalki i Aktora w Łomży, Teatr Małych Form czy Teatr Scena 96.

Plac przed Galerią Krakowską, w dniach 6, 7, 8 lipca, będzie gościł aż 16 międzynarodowych grup teatralnych.

Ponadto na Małym Rynku tradycyjnie rozgości się „Stara zagroda”, a artyści z Teatru Wagabunda zaproszą publiczność do odwiedzenia pełnego atrakcji gospodarstwa sprzed lat. Program festiwalu dostępny TUTAJ.

Urodziny Fortu Borek

W sobotę, 8 lipca, odbędą się pierwsze urodziny Fortu Borek – filii Centrum Kultury Podgórza. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00 od zwiedzania z przewodnikiem. O historii fortu opowie dr Krzysztof Wielgus, specjalista w dziedzinie architektury obronnej.

Od godz. 16:00 do 19:00 najmłodszych uczestników wraz z opiekunami organizatorzy zapraszają do strefy Klubu Rodziców na warsztaty animacyjne. W programie m.in. zabawy z chustą, tunelem, matą animacyjną, mini disco, kreacje balonowe, zamykanie w bańce mydlanej oraz dwie żywe maskotki Myszka Minnie oraz Marshall.

Urodziny zwieńczy koncert promenadowy w wykonaniu Orkiestry Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod dyrekcją Małgorzaty Tęczyńskiej-Kęski. Muzycy zaprezentują największe hity muzyki klasycznej, filmowej oraz rozrywkowej. Start o godz. 20:00.

Wstęp wolny. Na zwiedzanie z przewodnikiem (pierwsza tura o godz. 15:00, druga o 17:00) obowiązują zapisy telefoniczne (530 510 168) lub mailowe (borek@ckpodgorza.pl).

Kiermash w Shuvarach

Nadchodzi kolejna odsłona Kiermashu. Tym razem targi mody niezależnej i designu zagoszczą w Shuvarach, czyli miejskiej strefie odpoczynku przy ul. Saskiej 23. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Festiwal Kawy.

Kiermash to przestrzeń idealna, by poczuć się jak prawdziwy odkrywca poszukujący najlepszych polskich produktów. Podczas targów prezentowane są bowiem niezależne, rodzime marki, które oferują efekty swojej całorocznej pracy, serce i pasję.

W trakcie Kiermashu prowadzona będzie zbiórka na rzecz krakowskiego schroniska KTOZ. Organizatorzy zapraszają 8 i 9 lipca w godz. 11:00 – 18:00.

Średniowiecze da się lubić

Przed nami kolejne spotkanie w ramach organizowanego przez Muzeum Krakowa cyklu „Średniowiecze da się lubić!”. Tym razem w Barbakanie odbędzie się wydarzenie prezentujące okres wczesnego średniowiecza pt. „Z najstarszych kronik Krakowa”.

W programie prezentacja takich rzemiosł jak rogownictwo, wytwarzanie świec (po raz pierwszy), snycerstwo czy zielarstwo, którymi parali się mieszkańcy wiosek służebnych leżących u stóp wzgórza wawelskiego.

Dla najmłodszych przygotowano szycie motanek, laleczek, szmacianek, szkółkę fechtunku, tor przeszkód, pokazy walk i wczesnośredniowiecznego uzbrojenia, a także interaktywną inscenizację dla najmłodszych tematycznie związaną z legendami Krakowa.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 18:00. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

W królestwie dinozaurów

Przy ul. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej powstał park rozrywki, w którym znalazło się 20 mechanicznych dinozaurów w rzeczywistych rozmiarach z naukowo dokładnymi teksturami i kolorami. Prehistoryczne gady ruszają się, mrugają i ryczą.

Otwarcie Dinoworld zaplanowano na 7 lipca. Natomiast w weekend od godz. 12:00 do 15:00 będzie można uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych przez animatorów. W programie m.in. występy, robienie brokatowych tatuaży, zabawy i konkursy oraz tańce dla dzieci.

Koncert na Plantach

W wakacyjne weekendy altana na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego zamienia się w przestrzeń rodzinnych pokazów teatralnych, występów artystycznych i potańcówek. W sobotę o godz. 11:00 Krakowskie Forum Kultury zaprasza na premierowy rodzinny koncert muzyczny zespołu Pieśniara.

Na scenie zaprezentuje się śpiewająca i grająca na instrumentach rodzina. Najmłodszy wykonawca będzie mieć zaledwie kilka lat. Podczas koncertu „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” zabrzmią polskie pieśni ludowe w nieoczywistych aranżacjach.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Koncerty Promenadowe dla Dzieci. Wstęp wolny. W sytuacji wystąpienia złych warunków pogodowych koncert zostanie przeniesiony do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury.

Sportowa sobota w Arenie Garden

W każdą sobotę do końca wakacji, na terenach zielonych przy Tauron Arenie Kraków, odbywać się będzie cykl bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Non-Stop Zdrowie”. Projekt wpisuje się w miejską kampanię promującą aktywne spędzanie wolnego czasu „Kraków w Formie”.

8 lipca zajęcia poprowadzą trenerzy z Klubu Sportowego AZS AWF Kraków. W programie m.in. ćwiczenia koordynacyjne z hula hop, ćwiczenia równoważne z deskami do równowagi, ćwiczenia koordynacyjne – gra planszowa Dobble XXL na trawie, ćwiczenia gibkościowe i rozciągające na matach, ćwiczenia wzmacniające i oporowe, ćwiczenia wytrzymałościowe.

Zajęcia sportowe odbędą się w godz. 11:00–14:00.

Rodzinne spotkanie z Szymborską

Rodzinny piknik poetycki to specjalne wydarzenie w ramach trwającego Festiwalu Miłosza. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę o godz. 11:00 w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej. W trakcie pikniku organizatorzy zabiorą dzieci w poetycką podróż dzięki „Slamikowi” – slamowi poetyckiemu dla najmłodszych i warsztatom kreatywnym.

Dla nieco starszych przygotowano warsztaty z wyklejanek-kolaży à la Szymborska. Wydarzenie jest bezpłatne, jednak obowiązują zapisy (miloszfestival@kbf.krakow.pl).

„Piknik Niemożliwy” z Cricoteką

W niedzielę, 9 lipca, przestrzeń wokół budynku Cricoteki znów stanie się miejscem warsztatów, koncertów, spacerów i innych działań sąsiedzkich. Wszystko za sprawą II Pikniku Niemożliwego, który rozpocznie się o godz. 11:00. W programie kreatywne warsztaty, wystawa plenerowa, pokaz filmów i koncert.

– Na placu Cricoteki, od strony Wisły, czekać będą na Was leżaki. Będziemy częstować jabłkami z Targu Pietruszkowego i lemoniadą. Będzie czynna też kawiarnia. Na koniec emocjonującego dnia spokojna elektroniczna muzyka w wykonaniu Eta Hox / Paweł Pruski / Wojtek Kiwer wymiesza się z odgłosami miasta. Jeśli chcecie, zabierzcie koce i ulubione przekąski – informują organizatorzy.

Wydarzenie potrwa do godz. 21:00. Tegoroczne pikniki są kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2020 roku, których celem jest tworzenie miejsca spotkań w Podgórzu w otoczeniu kultury i sztuki.

Dzień sąsiedzki w MuFo Rakowicka

Muzeum Fotografii zaprasza wszystkich sąsiadów i sympatyków na wspólne świętowanie. Przez całą niedzielę obowiązywać będą promocyjne ceny biletów w wysokości 5 zł. Oferta dotyczy zarówno zwiedzania wystaw, jak i udziału w warsztatach.

Co w programie? O godz. 11:00 rodzinne oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?”, następnie warsztaty z fotografii portretowej, a także zajęcia dla najmłodszych. W niedzielę odbędzie się także spacer fotograficzny oraz oprowadzanie po wystawie „Nagroda Deutsche Börse Photography Foundation 2023”.

To jednak nie koniec atrakcji! W programie również gry edukacyjne i sprawnościowe, sesja w fotobudce z Instaxem i możliwość zrobienia ekspresowej pamiątkowej rodzinnej, sąsiedzkiej, koleżeńskiej fotografii oraz słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.