Wkrótce zawisną nowe rozkłady jazdy. Po co te zmiany?

fot. Krzysztof Kalinowski

MPK informuje, że w gablotach krakowskich przystanków pojawią się nowe rozkłady jazdy. Co się zmieni? Całkiem dużo: od czcionki po maksymalny rozkładowy czas przejazdu.

– Nowa szata graficzna rozkładów jazdy zostaje wprowadzona z myślą o naszych pasażerach, aby podróżowanie w Krakowie i aglomeracji stawało się coraz łatwiejsze. Dodanie numerów na przystankach oraz w nowych rozkładach jazdy będzie szczególnie przydatne dla osób, które słabiej orientują się w topografii Krakowa – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Zmiany, zmiany…

Na nowych rozkładach do nazw przystanków, które znajdują się przy granicach Krakowa, zostanie dodany numer.  – Będzie on zgodny z numerem znajdującym się przy nazwie na wiatach oraz słupkach przystankowych (proces dodawania numerów obok tych nazw rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku i został już zakończony) – informuje MPK.

Zmianą jest też dodanie przy nazwie każdego przystanku umieszczonego w gablocie, maksymalnego rozkładowego czasu przejazdu. –  Dzięki tej informacji pasażer będzie mógł lepiej przewidzieć czas przejazdu oraz zaplanować swoją podróż. Będzie to na pewno przydatne przy wyborze właściwego biletu – uważa miejski przewoźnik.

Czcionka używana na rozkładach ma być bardziej czytelna, a na liniach aglomeracyjnych nazwy miejscowości, widoczne u góry rozkładu jazdy, przez które przejeżdżają autobusy, będą pisane w kwadratowych nawiasach.

Od kiedy zmiany?

Pierwsze tego typu rozkłady zwisną na wszystkich przystankach linii, których godziny odjazdów zmieniają się w związku z zakończeniem remontu torowiska na ul. Zakopiańskiej, czyli 26 marca. Inne rozkłady będą wymieniane przy okazji korekt czasów odjazdów czy innych zmian.