Wybitny polski reżyser patronem skweru na Plantach?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Grupa radnych chce, aby na Plantach, od strony ul. Dunajewskiego powstał Skwer im. Jerzego Jarockiego. Jest już projekt uchwały w tej sprawie.

Imię Jerzego Jarockiego miałby nosić skwer na Plantach, znajdujący przed Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Chodzi konkretnie o teren położony między ulicami Szewską, Dunajewskiego i Szczepańską.

Radni chcą w ten sposób upamiętnić wybitnego polskiego reżysera teatralnego, pedagoga, tłumacza i dramaturga.

Pod projektem uchwały w tej sprawie podpisali się krakowscy radni, m.in. Rafał Komarewicz, Kazimierz Chrzanowski czy Edward Porębski.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na jednej z sesji rady miasta.

Jeden z najważniejszych reżyserów polskiego teatru

Jerzy Jarocki (11 maja 1929-10 października 2012) jest określany mianem „jednego z najważniejszych reżyserów teatralnych w polskim teatrze powojennym”.

W latach 1961-1998 Jarocki reżyserował na deskach Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, a od 2003 roku związany był również z Teatrem Narodowym w Warszawie.

Jarocki był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.

W 1961 roku rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Pierwsze przedstawienie w reżyserii Jarockiego „Zamek w Szwecji" Francoise Sagan miało premierę 21 lipca 1961 roku.

W latach 1962-1998 był etatowym reżyserem Starego Teatru. Główne dzieła Jarockiego opierały się na literaturze współczesnej i powstały na scenach Starego Teatru w Krakowie, Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Jego ulubionymi autorami byli: Eugene O'Neill, Arthur Miller, Sławomir Mrożek, Friedrich Durrenmatt, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz, Tadeusz Różewicz, Anton Czechow, Władimir Majakowski.

Autorytet dla wielu polskich aktorów

Twórczość Jarockiego charakteryzowała się realizmem i precyzyjną analizą tekstu. W swoich przedstawieniach łączył ściśle wszystkie ich elementy: scenografię, kostiumy, muzykę, grę aktorską i podporządkowywał je swojej wizji świata scenicznego.

Od 1966 roku był wykładowcą w krakowskiej PWST. Od 1991 roku był profesorem tej uczelni. Trzy lata później został przyjęty w poczet członków Polskiej Akademii Umiejętności.

17 listopada 2007 roku, podczas uroczystości w Teatrze Narodowym w Warszawie, odebrał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

„Był autorytetem, wychowawcą i mentorem wielu polskich aktorów” – uzasadniają radni w projekcie uchwały.

Jerzy Jarocki zmarł 10 października 2012 r. w Warszawie. Urna z jego prochami spoczęła w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus