Wystawa „Podgórskie Harcerstwo” na rynku Podgórskim

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Podgórskie harcerstwo kończy 100 lat! Wernisaż wystawy przedstawiającej losy podgórskich środowisk harcerskich, połączony z przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju mieszkańcom Podgórza, odbędzie się 13 grudnia.

– Podgórskie Harcerstwo to pierwsza z cyklu wystaw przygotowywanych przez Centrum Kultury Podgórza, które mają przybliżyć mieszańcom różnorodne aspekty życia, historii i kultury Podgórza, a także opowiedzieć o dziejach wybitnych osób z nim związanych. Gorąco zapraszam do odwiedzenia wystawy i lepszego poznania środowisk harcerskich działających na terenie podgórskich dzielnic – zachęca Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Harcerstwo dotarło do Podgórza na początku dwudziestego wieku, kiedy zaczęły powstawać pierwsze drużyny skautowe w Wolnym Mieście Podgórzu oraz okolicznym Bieżanowie. Przełomowym momentem w historii podgórskiego harcerstwa był grudzień 1921 roku, kiedy powołany został Hufiec Podgórze-Wieliczka zrzeszający wszystkie drużyny działające na terenie południowego Krakowa i Wieliczki. Samodzielnie podgórski hufiec działa nieprzerwanie od maja 1922 roku, a działający w ramach niego harcerze i instruktorzy byli czynnymi uczestnikami najważniejszych wydarzeń historycznych. Wystawa przygotowana przez Centrum Kultury Podgórza oraz Hufiec ZHP Kraków-Podgórze opowiada o 100-letniej historii harcerstwa na terenie Podgórza, a także pokazuje zmiany społeczne, które zaszły na przestrzeni lat.

Wernisaż

Mieszkańcy Podgórza będą mogli obejrzeć wystawę na rynku Podgórskim od 13 grudnia 2021 do 10 stycznia 2022. Centrum Kultury Podgórza i Komenda Hufca ZHP Kraków-Podgórze zapraszają mieszkańców na wernisaż w poniedziałek 13 grudnia o godzinie 15.00.

W programie przewidziano przywitanie wszystkich gości, uroczyste otwarcie wystawy oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Podgórskich Szarych Szeregów. Tego dnia na rynku Podgórskim podgórzanie otrzymają od harcerzy Betlejemskie Światełko Pokoju. Tradycyjnie przekazywane przez skautów z całego świata światło, odpalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia i pojednania między narodami.

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Ze względu na wytyczne sanitarne związane z pandemią COVID-19 liczba osób uczestniczących w wernisażu wystawy będzie ograniczona tak, by umożliwić zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystkie osoby biorące udział w wydarzeniu będą zobligowane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.

Szczegółowe informacje są dostępne na: ckpodgorza.pl oraz krakowpodgorze.zhp.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze