Za nieco ponad miesiąc pojadą tędy tramwaje. Co jeszcze do zrobienia? [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

O ile w wielu miejscach trawa pokrywa już gotowe torowisko do Górki Narodowej, o tyle na pętli wciąż trudno sobie wyobrazić otwarcie za kilka tygodni. Urzędnicy podtrzymują jednak wcześniejsze zapowiedzi.

Tramwaje mają pojechać nowym torowiskiem od września. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na nową trasę mają zostać skierowane popularne linie 18 i 50, które obecnie kończą swoje kursy na pętli Krowodrza Górka. Przejazd pomiędzy dotychczasową i nową pętlą zajmie im ok. 12-14 minut.

Z części nowej infrastruktury mieszkańcy mogą korzystać już teraz. Stopniowo oddawane są kolejne fragmenty – można już m.in. pojechać nowym odcinkiem ul. Pachońskiego, tramwaje dojeżdżają do przebudowanej pętli Krowodrza Górka nowym torowiskiem, udostępniona została część chodników i dróg dla rowerów, kierowcy korzystają z tunelu na ul. Opolskiej.

Pętla w sierpniu

Zdecydowanie najwięcej pracy pozostało jeszcze na pętli Górka Narodowa. Choć z każdym tygodniem widać tam bardzo duże postępy, wciąż jest jeszcze daleko do tego, by mogły tam dojechać tramwaje. Bez uzupełnienia tego braku cała pozostała część torowiska nie może zostać uruchomiona.

Zarząd Inwestycji Miejskich deklaruje jednak, że wykonawca zdąży. – Realizacja części torowej powinna zakończyć się jeszcze w sierpniu. To pozwoli na uruchomienie regularnej komunikacji tramwajowej na północ wraz z nowym rokiem szkolnym – zapowiadają urzędnicy.

Co dalej?

Pętla będzie jednak uruchomiona w podstawowym zakresie – na tyle, by mogły tam bezpiecznie i zgodnie z przepisami dojechać tramwaje. Budowa całej pozostałej części węzła przesiadkowego, a więc terminala autobusowego, dwupoziomowego parkingu Park&Ride oraz połączenia z al. 29 Listopada, ma potrwać jeszcze do końca roku.

ZIM zapowiada, że na jesień zaplanowane są też prace przy nasadzeniach. Budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej uniknęła tak dużych kontrowersji, jakie mają obecnie miejsce przy okazji startu budowy linii do Mistrzejowic, ale i tutaj wyciętych zostało wiele drzew. – W ramach zadania nasadzonych będzie prawie 3,5 tys. roślin, zdecydowana większość w granicach inwestycji. Z kolei w rejonie ulicy Węgrzeckiej, a więc nieopodal pętli na Górce Narodowej, zostanie utworzony kolejny Park Krakowian – deklarują urzędnicy.

ZIM zapowiada też kolejne korekty dotyczące ekranów akustycznych. Nie ma jednak na razie szczegółów, w których miejscach można się spodziewać rozwiązań bardziej akceptowalnych dla mieszkańców.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały