Za rok hiszpańskie elektryki wyjadą na ulice Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z hiszpańską firmą Irizar, która dostarczy cztery nowe autobusy. Elektryki tego producenta po raz pierwszy w historii trafią do Krakowa.

– Podpisanie umowy będzie możliwe, ponieważ zakończyła się już tzw. kontrola uprzednia w Urzędzie Zamówień Publicznych. Taka kontrola postępowania przetargowego jest obowiązkowa, w związku z tym, że projekt może liczyć na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – informuje MPK.

Do Krakowa mają trafić cztery nowe autobusy elektryczne o długości 12 metrów (z opcją zamówienia kolejnych trzech). Wszystkie pojazdy będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Ponadto wydzielona zostanie przestrzeń oraz platforma dla osób poruszających się na wózkach.

– Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną – dodaje MPK.

Zamówienie czterech nowych elektryków firmy Irizar stanowi tylko część zakupów zeroemisyjnych pojazdów. W przyszłym roku Solaris ma dostarczyć 38 autobusów elektrycznych, co oznacza iż za rok we flocie MPK będzie już ponad 120 pojazdów zasilanych energią elektryczną.