Zarząd dróg wraca do tematu przystanków przy os. Avia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wybrana przez zarząd dróg firma ma zaktualizować dokumentację potrzebną do wybudowania nowych przystanków autobusowych na ul. Stella Sawickiego, w rejonie os. Avia. To będzie duża zmiana nie tylko dla pasażerów, ale też dla pieszych.

O planach dotyczących budowy przystanków na ul. Stella-Sawickiego informowaliśmy sześć lat temu, kiedy os. Avia było jeszcze nowością na mapie miasta. Zgodnie z założeniami ówczesnego ZIKiT-u, zmiany miały obejmować nie tylko samą budowę przystanków autobusowych, lecz także utworzenie przejścia przez ul. Stella-Sawickiego, budowę sygnalizacji świetlnej i modyfikację skrzyżowania z ul. Orlińskiego.

Czas mijał, a od fazy przygotowania dokumentów nie udawało się przejść do realizacji. Był już nawet moment, kiedy budowa wydawała się bliska. Zarząd dróg wybrał firmę, która miała zająć się przygotowaniem dokumentacji i przeprowadzeniem prac, ale w międzyczasie projekt został rozszerzony. Urzędnicy tłumaczyli później, że koszty jego realizacji wzrosły na tyle, że nie można już było rozszerzyć umowy, więc skończyło się na podpisaniu stosownego porozumienia z wykonawcą i przygotowaniu samej dokumentacji.

Kiedy opisywaliśmy sprawę w 2022 roku, realna wydawała się już perspektywa, że wydane na trzy lata pozwolenie na budowę zdąży stracić ważność, zanim inwestycja stanie się faktem. Sprawa nie ruszyła jednak z miejsca.

Nowe podejście

W ciągu ostatnich kilku lat w tej części miasta, po obydwu stronach ul. Stella-Sawickiego, wiele zdążyło się zmienić. Powstały kolejne inwestycje mieszkaniowe, Muzeum Inżynierii i Techniki wyremontowało zabytkowy hangar, w którym obecnie prezentowana jest gościnna wystawa, ale docelowo powstanie własna ekspozycja. Wybudowany został nowy układ drogowy, łączący ul. Stella-Sawickiego z ul. Życzkowskiego i zielonymi terenami w rejonie dawnego Lotniska Rakowice-Czyżyny. A już lada moment otwarte zostanie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Wciąż jednak piesi i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą tu nadrabiać wiele drogi, by się gdziekolwiek dostać, a dla mieszkańców os. Avia sąsiednie tereny po przeciwnej stronie ul. Stella-Sawickiego są w praktyce bardzo odległe.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa niedawno wrócił do tematu. W kwietniu podpisana została umowa z firmą, której zadaniem jest aktualizacja zebranej wcześniej dokumentacji. To z kolei pozwoli na ogłoszenie przetargu, tym razem już na wykonanie prac. – W aktualnie obowiązującej Wieloletniej Prognozie Finansowej mamy zabezpieczone środki na realizację robót budowlanych w roku 2026 – informuje Krzysztof Wojdowski, rzecznik prasowy zarządu dróg.

Przejścia na osiedlu

Niezależnie od tego, ZDMK – dzięki środkom z rady dzielnicy – przygotowuje się do mniejszej zmiany na terenie osiedla. W planie są dwa wyniesione przejścia dla pieszych, by podnieść poziom bezpieczeństwa. Takie przejścia mają powstać w rejonie budynków przy ul. Orlińskiego 4 i 12. Zmian można się spodziewać w przyszłym roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny