ZDMK wyszlifuje w tym roku jeszcze 10 km torowisk

fot. Krzysztof Piotr Kalinowski

Do 10 grudnia Zarząd Dróg Miasta Krakowa ma zamiar wyszlifować 10 kilometrów torowisk. Wszystko po to, aby jadące tramwaje generowały mniejszy hałas.

Przejazdy kół tramwajowych po szynie po pewnym czasie powodują pojawienie się na niej tzw. fali. To nierówności przypominające sinusoidę, o różnej długości. By przywrócić szynom ich właściwy kształt, potrzebne jest szlifowanie.

Wykorzystywana jest do tego specjalna maszyna. Szlifierka przejeżdża powoli przez torowisko, usuwając nierówności. Tarcze wirujące są ustawione w różnych płaszczyznach, by precyzyjnie wyprofilować główkę szyny, a nie tylko spiłować jej górną płaszczyznę. To są różnice rzędu dziesiątych części milimetra, ale odczuwalne podczas przejazdu tramwaju.

ZDMK chce wykorzystać w tym roku pieniądze jeszcze na wyszlifowanie 10 kilometrów torowisk. Podróż tramwajem będzie bardziej komfortowa na blisko 6 kilometrowym odcinki od skrzyżowani ulicy Lipskiej z Saską aż do ronda Grzegórzeckiego. Szlifierka pojawi się także na Ruczaju na fragmencie torowiska od pętli Czerwone Maki aż do przystanku Norymberska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Podgórze