Zmiany w autobusach i tramwajach. Pasażerowie znów będą sami otwierać drzwi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od poniedziałku, 24 maja w tramwajach i autobusach zatrzymujących się na przystankach prowadzący nie będą już samodzielnie otwierać drzwi.

Prowadzący nie będą już otwierać wszystkich drzwi na przystankach. Krakowskie MPK informuje, że w pojazdach znów będą działać przyciski, z których będą mogli korzystać pasażerowie podczas wsiadania i wysiadania.

Ta zasada będzie dotyczyć wszystkich przystanków, także tych na żądanie. To oznacza, że przed planowanym wysiadaniem na przystanku na żądanie znów trzeba będzie o tym poinformować prowadzącego odpowiednio wcześniej naciskając przycisk.

Decyzja o ponownym uruchomieniu przycisków w tramwajach i autobusach jest związana z łagodzeniem obostrzeń przez rząd. To także efekt troski o jak największy  komfort pasażerów podróżujących komunikacją miejską w okresie coraz większych temperatur. Włączona w tramwajach i autobusach klimatyzacja nie będzie działać efektywnie, gdy pojazdy będą wietrzone przez otwarcie wszystkich drzwi na każdym przystanku.

Nadal w pojazdach będzie wyznaczona strefa bezpieczeństwa w rejonie kabiny, a dla pasażerów nie będą dostępne pierwsze drzwi.

MPK podkreśla, że cały czas prowadzi dezynfekcję wszystkich tramwajów i autobusów, w tym przede wszystkim tych elementów, których dotykają pasażerowie, a więc właśnie wszystkich przycisków, uchwytów, poręczy, automatów biletowych i kasowników.