Małopolska w czołówce województw pod względem ochrony zdrowia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Firma PwC oraz portal dane-i-analizy.pl opracował  „Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2016”. Okazało się, że najlepiej jest w województwie świętokrzyskim, zachodniopomorskim i lubelskim. Nasze województwo uplasowało się na piątym miejscu za Śląskiem.

Pod uwagę wzięto 41 wskaźników w trzech kluczowych obszarach. Analitycy sprawdzili więc województwa pod kątem poprawy stanu zdrowia, efektywnej gospodarki finansowej i jakości konsumenckiej opieki zdrowotnej. Autorzy raportu uważają, że są to główne cele, którym powinien być podporządkowany system ochrony zdrowia.

Jak mówi Mariusz Ignatowicz, partner PwC oraz zespołu ds. rynku ochrony zdrowia, polski sektor ochrony zdrowia stoi przed wyzwaniem poprawy jakości świadczonych usług. –  Osiągnięcie tego celu jest ściśle związane z poprawą szeregu obiektywnych wskaźników odzwierciedlających funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce, ale również z poprawą percepcji i oceny konsumenckiej przez pacjentów. Jest to szczególne wyzwanie w okresie błyskawicznie postępującego rozwoju nowych technologii i innowacji, a także dużych przemian w sektorze – uważa.

Niekwestionowany cel

Głównym celem służby zdrowia jest oczywiście, jego poprawa. Wskaźniki szczegółowe w tym obszarze to: prewencja chorób, zapobieganie niepełnosprawności, zapobieganie zaostrzeniom i zapobieganie zgonom. Najlepszy wynik według podsumowania punktacji wskaźników w tym obszarze osiągnięto w województwach świętokrzyskim, zachodniopomorskim oraz lubuskim. Na końcu listy znalazły się województwa łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie.

Efektywna gospodarka finansowa

Oprócz stanu finansowych placówek, w tym zakresie pod uwagę były brane jeszcze m.in. efektowność ekonomiczna terapii czy zarządzanie infrastrukturą. Tutaj nasze województwo zdecydowanie wygrało, przed lubuskim i pomorskim.

– Od lat powtarzane jest zdanie, że wysokość środków finansowych, wydawanych na ochronę zdrowia jest za mała. Udział wydatków zdrowotnych w relacji do PKB jest względnie stały; na szczęście dość szybki wzrost PKB powiększa  dostępne środki. Zatem oszczędna i świadoma gospodarka finansowa systemu ochrony zdrowia jest ważnym kryterium jego oceny – tłumaczy Bernard Waśko, dyrektor medyczny w PwC.

Co z satysfakcją?

–  Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa rośnie rola i waga jakości konsumenckiej, praw pacjenta, komfortu korzystania z usług zdrowotnych i jakości obsługi. W tym ujęciu pacjent jest traktowany jak konsument usług zdrowotnych – twierdzi Ignatowicz.

Tutaj dominowały województwa: świętokrzyskie, zachodniopomorskie i małopolskie. Z kolei na ostatnich miejscach rankingu uplasowały się pomorskie, wielkopolskie i mazowieckie.