Muzeum już po przeprowadzce do centrum handlowego

Muzeum Historyczne na czas remontu wyprowadziło się z Pałacu Krzysztofory fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przeprowadzka do Galerii Krakowskiej, szopki w Celestacie i konsultacje w sprawie zmiany nazwy. Przed Muzeum Historycznym Miasta Krakowa kolejne pracowite miesiące.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przeprowadziło się już do Galerii Krakowskiej z Pałacu Krzysztofory. Jednak nie chodzi wyłącznie o przeniesienie biur, archiwum i biblioteki, ponieważ dyrekcja instytucji zapowiada podjęcie różnego rodzaju działań w przestrzeni centrum handlowego – będą to m.in. działania edukacyjne czy wystawiennicze.

– To konflikt pomiędzy świątynią sztuki a komercji. Chcielibyśmy udowodnić, że tak naprawdę nie ma różnicy między sacrum a profanum, bo wszystko nasycone odpowiednią treścią może być sacrum – tłumaczy dyrektor MHK, Michał Niezabitowski.

Podczas remontu zamknięte zostanie tylko skrzydło wschodnie, gdzie będą prowadzone prace. Natomiast część, w której znajduje się Cyberteka, będzie otwarta dla odwiedzających. W związku ze zmianami po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat wystawa krakowskich szopek odbędzie się nie w pałacu, a w Celestacie.

O nowej nazwie podczas konsultacji

W 2018 roku planowana jest również zmiana nazwy muzeum. Chodzi o przemiany, które zaszły w instytucji przez ostatnie lata. Obiektem badań nie jest wyłącznie historia Krakowa, ale samo miasto Kraków. Jak tłumaczy dyrektor MHK, nazwy zmieniły już m.in. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska na Muzeum Gdańska. W stolicy Małopolski pod uwagę brane są dwie propozycje – Muzeum Krakowa lub Muzeum Kraków.

– W październiku rozpoczną się konsultacje społeczne, podczas których będziemy rozmawiać na ten temat. Muzeum nie jest własnością muzealników – podkreśla Niezabitowski. – Dotychczasowa nazwa będzie widniała w statucie. Mamy ambicję, aby być muzeum miasta dzisiaj, współkreować określone postawy i być przestrzenią, w której spędza się czas. Muzeum nie jest dla przeszłości, ale dla przyszłości.

Fabryka Schindlera nadal numerem jeden

W ostatnich latach muzealne oddziały były bardzo chętnie odwiedzane, bo zarówno w 2015, jak i 2016 roku przekroczono milion zwiedzających. W tym roku ta liczba „najprawdopodobniej będzie przekroczona z dużą nawiązką”, zapowiada Krzysztof Haczewski, Kierownik Kancelarii Dyrektora MHK.

– Do końca sierpnia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa odwiedziły 887 443 osoby, co stanowi niemal 12% wzrost w stosunku do frekwencji do końca sierpnia 2017. Z wyjątkiem lutego w 2017 roku każdy miesiąc był rekordowy – mówi.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze oddziały, to trzy pierwsze miejsca zajmują kolejno Fabryka Schindlera, Podziemia Rynku w Krakowie i Stara Synagoga.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale