Od niedzieli duże zmiany na kolei. Pięć godzin bez najważniejszej linii w mieście

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od niedzieli na kolei wchodzi nowy rozkład jazdy. Dla Krakowa przyniesie on szczególnie duże zmiany, ze względu na prowadzone w naszym mieście inwestycje. Codziennie od 9.30 do 14.40 żaden pociąg nie przejedzie między Podłężem a Krakowem Głównym.

To nie będzie łatwy czas dla pasażerów. Przynajmniej do czerwca będą musieli się pogodzić ze zmianami tras i przesiadkami do komunikacji zastępczej. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA przekonuje, że pięciogodzinne codzienne wyłączenie jest najlepszym z dostępnych rozwiązań.

– Czasowe wyłączenia są niezbędne do przeprowadzenia niektórych prac. Zdecydowaliśmy się na model, w którym linia będzie wyłączona codziennie o tej samej porze. W przeciwnym razie powstawałyby nieregularne przerwy w ruchu, które generowałyby opóźnienia nie tylko w Krakowie, ale na całej trasie danego pociągu. Pasażer nigdy nie wiedziałby, kiedy ostatecznie pojedzie. Teraz będziemy mogli tego uniknąć – tłumaczy Rafał Zahuta z PKP PLK.

Konieczna przesiadka

Zmiany i tak będą jednak duże. Dotkną zarówno pasażerów pociągów dalekobieżnych, jak i tych korzystających z kolei aglomeracyjnej. Pociągi PKP Intercity, które w dotychczasowym rozkładzie przejeżdżałyby przez centrum Krakowa w godzinach planowanych zamknięć ominą Kraków Główny. Do innych środków transportu będzie się można przesiąść w Bochni i Miechowie.

Natomiast pasażerowie pociągów podmiejskich będą mieli możliwość przesiadki na komunikację zastępczą. Odjazdy z Krakowa Głównego w kierunku północnym i zachodnim będą się odbywać bez zmian.

Gdzie szukać informacji?

PLK wraz z przewoźnikami przygotowały akcję informacyjną o zmianach. Na wszystkich przystankach w Krakowie i w kraju wygłaszane są komunikaty o zmianach w kursowaniu pociągów. Plakaty i nowe rozkłady jazdy pojawiły się w gablotach na stacjach i przystankach. Dodatkowo na najważniejszych stacjach pojawią się mobilni informatorzy a podróżni będą otrzymywać ulotki z kompletem informacji.

Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy pociągów dostępne są na portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl oraz na stacjach i przystankach w formie plakatów.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale