Archeologiczne tsunami

Wystawa "Barbarzyńskie tsunami" w Muzeum Archeologicznym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
„Barbarzyńskie tsunami” opanowało Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Spokojnie, to tylko tytuł wystawy opowiadającej o wędrówkach ludów mających miejsce około połowy pierwszego tysiąclecia po Chrystusie.

Biżuteria, monety, a nawet elementy „grobu huńskiego” z Jakuszowic. To tylko niektóre eksponaty, które można zobaczyć w przestrzeniach muzeum. Na wystawie zgromadzono ponad 500 najcenniejszych obiektów z kolekcji dwunastu polskich muzeów, w tym Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Wspólna prezentacja

Co zobaczymy? Prezentowany zestaw zabytków obrazuje znaleziska z okresu wędrówek ludów z terenu Polski. Odwiedzający będą mogli udać się w podróż od końca starożytności do początku wczesnego średniowiecza. Warto dodać, że przedmioty do tej pory nie były wspólnie prezentowane.

– Opowiadamy historię części Europy poprzez archeologiczne źródła – opowiada Jacek Górski, dyrektor muzeum. – Przedmioty są po konserwacji, ale i tak przetrwały w bardzo dobrym stanie. Dzięki temu, że surowce takie jak złoto czy srebro zawsze dobrze się zachowują, możemy podziwiać kunszt ich twórców.

Huński grób za szybą

Zaznacza, że „przedmiotem dumy są zwłaszcza pokazywane elementy huńskiego grobu z Jakuszowic”.

– Grób odnaleziono w 1911 roku, na terenie zaboru rosyjskiego. Zmarły należał do arystokratycznej warstwy powiązanej z Hunami.  W muzeum prezentujemy to, co znaleziono w tym bogato wyposażonym grobie. Mamy tu m.in. refleksyjny łuk, niegdyś obity blachą ze szczerego złota, klamrę do pasa, miecz z gałką bursztynu czy biżuterię wysadzaną alamandynami – opowiada Górski.

Skąd te wędrówki?

Wędrówki ludów zapoczątkował w roku 375 najazd Hunów, koczowników ze środkowej Azji. Spowodował trwające prawie 150 lat przemieszczenia całych plemion. Ludy germańskie spowodowały upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego, na którego gruzach powstały nowe państwa, którymi władali królowie germańscy.

comments powered by Disqus