Bunkier Sztuki przeniósł się do pałacu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Remont dotychczasowej siedziby Bunkra Sztuki trwa. Na czas prac Galeria Sztuki Współczesnej będzie działać w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym.

Zabytkowe piwnice, podcienia i dziedziniec wypełni sztuka współczesna. Galeria zaprezentuje widzom wystawy prac z własnej kolekcji oraz ekspozycje indywidualne i zbiorowe.

Pierwszą ekspozycją, jaką widzowie mogą oglądać w podziemiach pałacu jest wystawa obrazów Bartka Materki „Tak to wygląda”.

–  Bunkier Sztuki od dawna „krzyczał” o remont. Do dotychczasowej siedziby wrócimy za 2,5 roku, a będzie tam czekać większa przestrzeń wystawiennicza i lepsze zaplecze magazynowe – mówi Maria Anna Potocka, dyrektorka Bunkra Sztuki i muzeum MOCAK.

Wystawa poświęcona Pendereckiemu

Kolejna planowana wystawa Bunkra to „Partytura i ogród”, która ma zostać poświęcona pamięci zmarłego w 2020 roku kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

– Pogrzeb kompozytora odbędzie się w maju, a nasza galeria jest zaangażowana w tworzenie sarkofagu. Istnieje już projekt, przygotowujemy się do wykonania rzeźby. Współpracujemy z ministerstwem kultury i Centrum Rzeźby w Orońsku. Dlatego też pokażemy wystawę poświęconą Pendereckiemu, jego muzycznej i ogrodniczej pasji – dodaje Potocka.

Coś dla czytelników

W Pałacu Potockich zaczęła również działać nowa księgarnia - MOCAK Bookstore Bunkier. To nowe miejsce na czytelniczej mapie Krakowa, w którym planowane są również warsztaty czy spotkania z autorami.

– Jesteśmy w dobie szalejącego kryzysu, ale to moment, kiedy wiele osób zostaje w domach i potrzebuje dodatkowych aktywności. A wśród takich znajduje się m.in. czytanie. Chcemy skusić czytelników publikacjami dotyczącymi sztuki, designu, architektury, polskimi i zagranicznymi propozycjami literackimi – mówi Kamila Kowerska, kierowniczka księgarni.

Szuflada Szymborskiej w nowej odsłonie

Kamienica przy Rynku Głównym będzie również miejscem organizowanych przez KBF wydarzeń. Co więcej, to właśnie tu będzie prezentowana - w nowej odsłonie - wystawa „Szuflada Szymborskiej”, która do tej pory była prezentowana w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

– Pierwsze piętro będzie przede wszystkim miejscem literackich wydarzeń, festiwalowych spotkań. Pozostałe pomieszczenia staną się przestrzenią wystawy podobnej do „Szuflady Szymborskiej”. Jesteśmy w trakcie rozmów, jeśli chodzi o ostateczny kształt tej ekspozycji – przyznaje Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.

Ekspozycja   zostanie rozbudowana i poszerzona o literacki kontekst epoki, w której żyła i tworzyła noblistka, jak i nawiązania do jej literackich przyjaciół.

News will be here