Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie: „Dama” nie pojedzie do Paryża

Paryski Luwr od dwóch lat zabiega o wypożyczenie „Damy” fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Z pełną odpowiedzialnością chcę podkreślić, że nie widzę możliwości jakichkolwiek wypożyczeń zagranicznych „Damy”. Obraz winien być podziwiany i oglądany w Krakowie – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

19 grudnia 2019 swoje podwoje otworzy Muzeum Czartoryskich, w którym będzie prezentowana słynna „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Więcej >>> W grudniu otwarcie Muzeum Czartoryskich. Prace dobiegają końca

O dziele znowu zrobiło się głośno, po tym jak minister kultury Piotr Gliński poinformował, że Luwr od dwóch lat zabiega o wypożyczenie „Damy”. W październiku w paryskim muzeum rozpoczyna się wystawa z okazji 500-lecia urodzin da Vinci.

– Dzisiaj [w piątek – przyp. red.] właśnie podpisałem list do dyrektora Luwru, który od dwóch lat próbuje od nas wypożyczyć „Damę z gronostajem”. Napisałem mu, że możemy rozważyć ten pomysł. Pod warunkiem, że on wypożyczy nam „Mona Lisę” – powiedział minister kultury.

Więcej >>> „Dama” za „Mona Lisę”, czyli minister Gliński pisze do dyrektora Luwru

Trzy próby

Dyrektor Luwru, Jean Luc Martinez, trzykrotnie zwracał się do dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie z prośbą o wypożyczenie dzieła Leonarda – 12 czerwca 2017, 14 listopada 2017 oraz 30 sierpnia 2019 roku.

W ostatnim liście dyrektor Martinez podkreślił, że dodatkowo zwróci się w tej sprawie do ministra Glińskiego.

– Za każdym razem MNK odmawiało, argumentując, że obraz Leonarda w ostatnich latach podróżował wyjątkowo często, a względy konserwatorskie i ochrony uniemożliwiają kolejną podróż. Ponadto należy pamiętać o kwestii przenosin obraz z Gmachu do Pałacu. Przenosiny będą prawdopodobnie poprzedzone badaniami, a dochodzi jeszcze kwestia aklimatyzacji obiektu na miejscu – informuje w przesłanym do redakcji LoveKraków.pl oświadczeniu Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

„Dama” nigdzie nie pojedzie

Zaznacza, że dyrektor Luwru otrzymał informację o tym, że w 2011 roku zostało podpisane memorandum określające minimalny okres karencji na podróże, który wynosi 10 lat. Instytucja podkreślała też, że obraz jest wpisany w program POIiŚ, z którego finansowany jest remont muzeum Czartoryskich, przez co również nie może być on wypożyczany.

–  Dlatego, jeszcze raz, z pełną odpowiedzialnością chcę podkreślić, że nie widzę możliwości jakichkolwiek wypożyczeń zagranicznych „Damy”. Obraz winien być podziwiany i oglądany w Krakowie, w Muzeum Narodowym. Wystawa w Paryżu otwiera się 24 października i ma trwać przez trzy miesiące a przypominam, że Pałac Czartoryskich będzie otwarty 19 grudnia. Trudno sobie wyobrazić, że otworzymy najważniejszy projekt Muzeum Narodowego bez najważniejszego obiektu w kolekcji – podkreśla Betlej.

Przypomnijmy, że Kolekcję Czartoryskich w grudniu 2016 roku państwo polskie zakupiło od Fundacji Czartoryskich za pół miliarda złotych.

comments powered by Disqus