Dziesięć dni ludowej uczty. Rozpoczyna się Jarmark Świętojański

Zdjęcie ilustracyjne fot. Afera-Studio

Tradycje obchodów Nocy Świętojańskiej w polskiej tożsamości zakorzenione są od zarania dziejów, a ich początki związane są z pogańskimi jeszcze obchodami święta wody i ognia, ale również miłości i płodności.

Obchodzone w okresie przesilenia letniego miały zapewnić dobrą pogodę i pomyślność zbiorów.

W czasach chrześcijańskich kult wody i ognia zastąpiono uroczystościami ku czci Jana Chrzciciela, choć stare przesądy i zwyczaje przetrwały w formie zabawy ludowej. Z biegiem czasu tradycją stało się organizowanie w tym czasie targów świętojańskich.

Jarmark Świętojański, organizowany przez IMAGO Centrum Sztuki Ludowej na bulwarze Czerwieńskim, nawiązując do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego, doskonale wpisuje się w nurt przywracania tradycyjnych zwyczajów oraz pielęgnowania lokalnego kolorytu Krakowa. Celem jarmarku jest promocja lokalnego i regionalnego rzemiosła, unikatowego rękodzieła, autentycznej kultury ludowej, czyli wszystkiego tego, co składa się na bogatą tradycję naszego miasta i regionu.

Co w planach?

Poza warsztatami rzemieślniczymi będzie można zatańczyć do etnicznych rytmów – organizatorzy zapraszają na potańcówki na ludowo i na taneczny flash mob. Plecenie wianków, gimnastyka słowiańska, rodzinne warsztaty muzyczne, warsztaty koronki klockowej i linorytu, a także misterium ognia to tylko niektóre z atrakcji. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00.

Organizatorem Jarmarku Świętojańskiego w dniach 13-23 czerwca na bulwarze Czerwieńskim w roku 2024 jest IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o. Kraków.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.