News LoveKraków.pl

Getto oczami krakowskiej młodzieży. Wystawa fotograficzna w Fabryce Schindlera [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 6 lutego w Fabryce Schindlera będzie można zobaczyć wystawę „Niezadeptana pamięć. Moje upamiętnienie krakowskiego getta”. To fotograficzna opowieść o miejscu naznaczonym tragiczną historią.

Autorami ekspozycji są uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza i Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie.

— Pomysł zrodził się w ramach organizowanego przez Muzeum Krakowa wydarzenia „Pamiętaj z nami”. W zeszłym roku obchodziliśmy 80. rocznicę likwidacji getta w Krakowie. Chcieliśmy zachęcić młodzież do poznawania historii własnego miasta i jej upamiętnienia. Pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem będzie połączenie historii z fotografią – opowiada Beata Łabno, kustosz Muzeum Krakowa, oddział Fabryka Schindlera.

Getto oczami młodzieży

Zadaniem uczestników warsztatów było uwiecznienie na fotografiach śladów II wojny światowej, a dokładnie utworzonego w marcu 1941 roku przez niemieckie władze okupacyjne getta w Podgórzu. Wcześniej uczniowie mieli możliwość poznania podstaw fotografii dokumentalnej, a także historii krakowskiego getta.

– Chcieliśmy, by poprzez fotografię uczniowie starali się opowiedzieć historię tego miejsca. By zobaczyli codzienność obecnych mieszkańców Podgórza. Chodziło również o to, by uchwycić zmiany zachodzące na terenie byłego getta. Moment, który się już nie powtórzy – wyjaśnia Beata Łabno.

Ekspozycja „Niezadeptana pamięć. Moje upamiętnienie getta”, którą zwiedzający mogą oglądać w Fabryce Schindlera, została przygotowana pod kierunkiem fotografki Małgorzaty Fatalskiej.

– Praca nad wystawą z uczniami i uczennicami VI liceum i ZSPM była dla mnie ogromną przyjemnością, ale też ciężkim wyzwaniem. „Niezadeptana pamięć” to spojrzenie na tereny dawnego getta krakowskiego oczami prawie trzydziestu uczestników warsztatów. Każdy z nich przemierzał Podgórze z aparatem fotograficznym próbując pokazać temat getta po swojemu – podkreśla Małgorzata Fatalska.

Obrazy skłaniające do refleksji

Pusta rozpędzona huśtawka na tle muru dawnego getta, fragmenty drutów, kraty w oknach, opustoszałe budynki czy ptaki będące symbolem wolności. To tylko niektóre z obrazów uchwyconych przez krakowską młodzież.

Prace, które powstały, są bardzo poruszające i ponadczasowe. Nie zawsze jest łatwo mówić z licealistami o historii. Myślę, że w tym wypadku poznawanie historii z pomocą aparatów fotograficznych to był genialny pomysł – dodaje Małgorzata Fatalska.

Wystawa „Niezadeptana pamięć. Moje upamiętnienie getta” będzie prezentowana w holu głównym Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 do 6 lutego. Wstęp bezpłatny.

Autorami zdjęć są: Jakub Kawaler, Antoni Przebinda, Aleksandra Sepielak, Martyna Baster, Łucja Natonek, Witold Seredyński, Aleksandra Dymek, Ada Sonik, Bartosz Podgórski, Emil Latos, Zuzanna Walasek, Maja Hancock, Oscar Marchewka, Aleksandra Woźniak, Piotr Bucior, Amelia Stachura, Gabriela Cekiera, Sylwia Klich, Weronika Wiecha i Aleksandra Maszczyk.