Izabela Błaszczyk: Pomagamy instytucjom kultury

fot. Mateusz Skwarczek/mat. prasowe spółki Kraków 5020

Miejskie instytucje kultury płacą za użytkowanie ICE Kraków, którego operatorem jest spółka Kraków 5020. Nie ponoszą jednak takich samych opłat, jak podmioty komercyjne. Mogą m.in. korzystać z 35% rabatów. Na podobnej zasadzie działają inne miejskie obiekty.

Realizacja idei, by podmioty publiczne, w tym także miejskie instytucje kultury, mogły korzystać nieodpłatnie z centrum kongresowego, nie jest możliwa ze względów ekonomicznych i prawnych.

– ICE Kraków to budynek drogi w eksploatacji i tak naprawdę został wybudowany po to, żeby go komercjalizować. Tak było od początku funkcjonowania ICE Kraków i nic w tej kwestii się nie zmieniło – mówi Izabela Błaszczyk, prezeska spółki Kraków 5020. – Realizujemy jednocześnie popularne wydarzenia we współpracy z miejskimi instytucjami kultury: ICE Classic z Krakowskim Biurem Festiwalowym czy „Wariacje ludowe” z Sinfoniettą Cracovia. Ceny biletów na te wydarzenia są wyjątkowo atrakcyjne.

Rabaty, dni miejskie i współorganizacja

Brak możliwości darmowego udostępniania ICE Kraków nie oznacza jednak, że miejskie instytucje kultury będą musiały ponosić takie same opłaty jak podmioty komercyjne.

– Kiedy spółka przejęła operowanie centrum kongresowym, czyli 1 września, ze względu na sytuację gospodarczą cennik uległ zmianie, z tych samych powodów stawki cenowe podniosły inne podobne obiekty w Polsce. Wprowadziliśmy jednak także rabaty dla miejskich instytucji kultury sięgające nawet 35% podstawowej ceny najmu obiektu lub jego części – wyjaśnia Izabela Błaszczyk.

Dodaje również, iż miasto ma do dyspozycji 25 dni w roku kalendarzowym, podczas których może korzystać z ICE Kraków na preferencyjnych stawkach objętych 85% rabatem. – To o pięć dni więcej niż w zeszłym roku. Każda instytucja, która chce zorganizować jakieś wydarzenie w ICE Kraków, może więc wnioskować do prezydenta o przyznanie dni miejskich z powyższej puli. O tym, czy zostaną przydzielone, decyduje tylko i wyłącznie miasto – tłumaczy prezeska spółki Kraków 5020.

Instytucje kultury mogą także wystąpić do spółki z propozycją współorganizacji wydarzenia. Od momentu przejęcia zarządzania centrum kongresowym, do końca roku przewidzianych jest kilka takich imprez.

W najbliższą niedzielę, 20 listopada, odbędzie się jesienna odsłona Dzień Dobry ICE Kraków, organizowanego wspólnie z KBF. Z kolei na 6 grudnia zaplanowano warsztaty i koncerty dla dzieci pod nazwą „Mikołajkowa Sinfonietka!”. Wydarzenie to jest współorganizowane z Sinfoniettą Cracovią oraz KBF.

– Jeżeli instytucje kultury wystąpią z propozycją, która wydaje się być dla nas atrakcyjna, to rozważymy możliwość udostępnienia obiektu w tak zwanej współorganizacji. Oczywiście nie za każdym razem. ICE Kraków to budynek użyteczności publicznej, który dzierżawimy od miasta. Jako spółka jesteśmy powołani do promowania dobrego wizerunku Krakowa również wśród mieszkańców, więc to jedno z naszych zadań, ale oczywiście musimy też na tym budynku zarabiać – komentuje Izabela Błaszczyk.

Jak podkreśla, istnieje wiele czynników, które wpływają na decyzję o współorganizacji wydarzenia. – Najważniejszą kwestią jest odnalezienie wspólnego mianownika dla spółki i konkretnego organizatora – dodaje.

comments powered by Disqus