Jakie przetargi do końca marca? Na liście m.in. kładka nad Wisłą i słynne schody

Schody przy dworcu, stan z września 2022 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miejskie jednostki opublikowały plany przetargów na ten rok. Wśród zamówień planowanych jeszcze na I kwartał znalazło się kilka długo wyczekiwanych inwestycji.

Opublikowanie planu zamówień publicznych jest obowiązkiem ustawowym. W praktyce z jego realizacją różnie bywa – przygotowanie potrzebnych dokumentów czasem się przedłuża, po drodze mogą pojawić się różne problemy, które powodują przesuwanie się realizacji w czasie lub całkowitą rezygnację z zadania.

Zakładając jednak optymistycznie, że przygotowania do przetargów zaplanowanych na I kwartał są wystarczająco zaawansowane, w ciągu najbliższych miesięcy ogłoszonych zostanie co najmniej kilka ważnych i oczekiwanych postępowań.

ZDMK

Jeśli chodzi o prace budowlane, zarząd dróg zamierza w I kwartale rozpisać m.in. przetarg na remont ul. Opolskiej od ul. Prądnickiej do al. 29 Listopada, z szacowaną kwotą ok. 4,4 mln zł. Ok. 8 mln może kosztować częściowy remont mostu Dębnickiego, niecałe 3,7 mln zł – budowa zawrotki na ul. Witosa, a niecałe 4,5 mln zł rozbudowa ul. Agatowej. Na liście jest też bardzo wiele mniejszych zadań, w tym tych realizowanych z budżetu obywatelskiego.

Hitem pierwszego kwartału może jednak zostać inna inwestycja: niecałe 2,7 mln zł Zarząd Dróg Miasta Krakowa ma zarezerwowane na „wymianę dwóch ciągów schodów ruchomych wraz z budową zadaszenia i niezbędnej infrastruktury technicznej w ciągu ul. Bosackiej”. Tak, chodzi o słynne ruchome schody przy dworcu autobusowym, którym w grudniu minęło równo 1500 dni, odkąd ruchomymi już nie są.

Wśród zamówień na usługi ciekawostką może być fakt, że już w I kwartale ZDMK zamierza ogłosić przetarg na dekorację świąteczną, tym razem na trzy sezony, z zakładanym budżetem na poziomie 7,5 mln zł. Być może taki krok wynika z doświadczeń z przetargu sprzed dwóch sezonów, kiedy walka o wygraną trwała do ostatniego momentu, co ostatecznie poskutkowało opóźnieniem montażu i uruchomienia iluminacji.

ZIM

Zarząd Inwestycji Miejskich planuje znacznie mniej inwestycji, tutaj jednak znalazł się rekordzista pod względem kwoty. W I kwartale ma zostać ogłoszony przetarg na budowę kładki pieszo-rowerowej Kazimierz-Ludwinów, a orientacyjna wartość zamówienia to w tym przypadku aż 120 mln zł.

360 tys. zł ZIM ma natomiast zarezerwowane na przygotowanie projektu „w celu przywrócenia pełnej funkcjonalności obiektów Archiwum Miejskiego przy ul. Na Załęczu”. Mowa tutaj o obiektach, które spłonęły w pożarze w lutym 2021 roku.

ZZM

Wśród wielu mniejszych zadań Zarządu Zieleni Miejskiej uwagę zwraca jedno większe: budowa ścieżki wzdłuż Rudawy, na którą jednostka planuje przeznaczyć 8,9 mln zł. Niecałe 1,3 mln zł mają kosztować prace nad zalewem Bagry, gdzie ma powstać ścieżka łącząca północną i wschodnią część parku, a po stronie północnej ma zostać przeprowadzona modernizacja nawierzchni. Będą też zamawiane kolejne prace przy parku Zakrzówek i parku Bednarskiego.

Wszystkie kwoty podane w tekście to oczywiście jedynie budżet zakładany przez urzędników. Ostateczne wydatki będą zależeć od wyników przetargów.