Jutro otwarcie Skweru Wolnej Ukrainy. Pół miliona zł pomocy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wtorek (12 lipca) punktualnie o godz. 12:00 nastąpi otwarcie Skweru Wolnej Ukrainy stanowiącego część placu Biskupiego, położonego od ul. Krowoderskiej do skweru Aleksandra Biborskiego.

Jak mówi Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, nadanie temu miejscu nazwy Wolnej Ukrainy „to nasz skromny gest wobec wielkiej siły i niezłomności narodu Ukraińskiego”.

To tylko jedna z wielu inicjatyw

Rada Miasta Krakowa uchwałę w sprawie nadania nazwy podjęła 13 kwietnia 2022 r. Na chwilę przed głosowaniem w sprawie nazwy skweru radni połączyli się online z władzami Lwowa. – Dzisiaj robicie potężny krok dla Polski i Ukrainy. Ta nowa nazwa – Wolna Ukraina na zawsze wejdzie w pamięć mieszkańcom Krakowa. (…) Bo dzisiaj walczymy nie tylko za wolną Ukrainę, za wolną Polskę, dzisiaj walczymy za wolny świat, za prawo decydowania na swojej wolnej ziemi – powiedział mer Lwowa Andrij Sadowy.

Nadanie nazwy skwerowi to jedno z wielu działań podejmowanych przez Radę Miasta Krakowa na rzecz wsparcia Ukrainy i Ukraińców. Podczas sesji 2 marca radni jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie sprzeciwu wobec zbrojnego aktu agresji na Ukrainę i wyrażenia solidarności z narodem ukraińskim. Zagłosowali także za zakończeniem współpracy Krakowa z Moskwą i Sankt Petersburgiem oraz zaapelowali w rezolucji do miast i gmin Rzeczypospolitej Polskiej o wypowiedzenie współpracy zawartej z jednostkami municypalnymi Federacji Rosyjskiej.

Pół mln złotych pomocy

Natomiast 12 maja radni zadecydowali, że ukraińskie miasta otrzymają pomoc rzeczową w wysokości 500 tys. zł. – Te działania podejmowane przez Radę Miasta Krakowa to hołd bohaterom walczącym o wolność oraz gesty wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. To także działania, które w połączeniu z pomocą materialną i wsparciem oferowanym przez miasto i mieszkańców Krakowa składają się na pomoc dla naszych przyjaciół z Ukrainy – podkreśla Rafał Komarewicz.

Radny Łukasz Wantuch wylicza, że pół miliona złotych udało się zakupić 450 par butów, 10 generatorów prądu, 28 pilarek spalinowych wraz z kompletem łańcuchów, ponad tysiąc staz taktycznych oraz opatrunków wojskowych wykorzystywanych do tamowania upływu krwi i pomocy na polu walki. – Najbardziej pomocne są 31 kamery termowizyjne, bo dzięki nim 31 ukraińskich żołnierzy będzie mogło zobaczyć wroga w nocy – dodaje.

Pomoc ukraińskiej armii została przekazana przez trzy samorządy – Kijowa, Lwowa oraz Wynohradiwu. Łukasz Wantuch podkreśla, że pomoc nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie krakowskich radnych: Andrzeja Hawranka, Łukasza Sęka oraz Jana Pietrasa.

Partnerami otwarcia skweru jest Konsulat Generalny Ukrainy w Krakowie oraz Związek Ukraińców w Polsce. W uroczystości będzie uczestniczył również prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz konsul Ukrainy Wiaczesław Wojnarowski.