KBF apeluje o wsparcie artystów i twórców. „Znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W związku z obostrzeniami obowiązującymi w żółtej strefie, Krakowskie Biuro Festiwalowe odwołało koncert Jordiego Savalla. W oświadczeniu dyrektor instytucji zwraca uwagę na trudną sytuację w kulturze i apeluje o przekazywanie dobrowolnych datków na rzecz organizacji wspierających działalność muzyczną i kulturalną.

Żółta strefa obowiązuje w Krakowie od soboty. W związku z rozwojem sytuacji epidemicznej w Małopolsce, ale i obowiązującymi obostrzeniami, Krakowskie Biuro Festiwalowe zdecydowało o odwołaniu koncertu Jordiego Savalla planowanego na 13 października.

Wydarzenie miało zostać zarejestrowane bez udziału publiczności, a następnie udostępnione na platformie Play Kraków. Tak się jednak nie stanie.

– Powodem takiej decyzji jest informacja o zdiagnozowanym przypadku COVID-19 wśród jednego z solistów mających wykonać IX Symfonię Beethovena. W związku z powyższym KBF, czyli wyłączny organizator koncertu wspólnie z zespołem podjął decyzję o całkowitym odwołaniu zarówno samego wydarzenia jak i jego rejestracji – informuje Łukasz Lembas z KBF.

Trudny czas dla kultury

– Obowiązujące w żółtej strefie zasady prowadzenia działalności związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury oraz wzgląd na bezpieczeństwo uczestników koncertu, uniemożliwiają nam zorganizowanie tego wydarzenia – tłumaczy Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Błaszczyk podkreśla, że bezpieczeństwo zarówno osób pracujących przy organizacji koncertu, jak i samych artystów, jest najważniejsze.

– Odwołanie wydarzenia było trudną, ale jedyną możliwą do podjęcia w obecnej sytuacji decyzją, w związku z tym liczymy na państwa wyrozumiałość i współpracę. Przepraszamy za wszelkie niedogodności – mówi dyrektor KBF.W opublikowanym oświadczeniu Izabela Błaszczyk prosi również widzów o dobrowolne wsparcie artystów i twórców.

– Zwracamy się do państwa z prośbą o przekazanie dobrowolnych datków na rzecz wybranych przez Państwa organizacji wspierających działalność kulturalną i muzyczną. Artyści i twórcy w związku z pandemią znaleźli się obecnie w wyjątkowo trudnej sytuacji, dlatego każda forma wsparcia dla środowisk twórczych jest niezwykle cenna. Wpłaty na rzecz wybranych przez państwa organizacji są oczywiście dobrowolne – podkreśla dyrektor KBF.

Wydarzenia odwołane

Po tym, jak w czwartek premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wprowadzeniu żółtej strefy w całej Polsce z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem, na odwołanie najbliższych spektakli zdecydował się Stary Teatr i Teatr Łaźnia Nowa. Przypomnijmy: w żółtej strefie kina i teatry będą mogą działać wyłącznie dla 25 proc. widowni.

Zaplanowane koncerty musiała odwołać Filharmonia Krakowska. Powodem jest kilka pozytywnych wyników testów na koronawirusa wśród artystów.

comments powered by Disqus