Miasto zapowiada, że w pojazdach MPK i Mobilis zaczną obowiązywać te same standardy dotyczące używania klimatyzacji.
Na potrzebę ujednolicenia zasad dla operatorów zwracała uwagę w niedawnej interpelacji radna Krakowa dla Mieszkańców Eliza Dydyńska-Czesak. Jak pisała, MPK i Mobilis obowiązują w tej kwestii różne regulacje, przy czym wymagania wobec komercyjnego przewoźnika są wyższe niż dla miejskiej spółki.
Zdaniem radnej, pasażerowie korzystający z usług obydwu przewoźników powinni być traktowani na równi. W jej ocenie, klimatyzacja powinna być uruchamiana już wówczas, gdy temperatura w pojeździe przekroczy 20 stopni. Zwraca uwagę na to, że pojazdy komunikacji miejskiej szybko się nagrzewają, a późniejsze zbicie temperatury nie jest łatwe.
– Dodatkowo pragnę zwrócić się z prośbą o podjęcie rozmów z operatorami realizującymi usługi przewozowe w Krakowie odnośnie odpowiedniego czyszczenia systemów klimatyzacji i uczulenia prowadzących pojazdy na jej prawidłowe funkcjonowanie – dodaje radna w swojej interpelacji, wymieniając m.in. zamknięcie okien czy to, by drzwi otwierały się tylko po wciśnięciu guzika (również na przystankach początkowych).
MPK włącza z wyprzedzeniem
Miasto precyzuje w odpowiedzi, że w przypadku firmy Mobilis w okresie letnim temperatura wewnątrz pojazdu ma wynosić przy temperaturze zewnętrznej powietrza do 25 stopni, od 18 do 22 stopni, natomiast przy temperaturze zewnętrznej powyżej 25 stopni ma być niższa o co najmniej trzy stopnie względem temperatury na zewnątrz.
Można tam też wyczytać, że MPK już od kilku lat stosuje procedurę, zgodnie z którą klimatyzacja w upalne dni jest włączana już w godzinach porannych, bez oczekiwania na spełnienie wskazanego w umowie wskaźnika na poziomie 25 stopni. Tak, by pojazdy były odpowiednio wcześniej schłodzone i działanie klimatyzacji było efektywne podczas wysokich temperatur.
Urzędnicy deklarują też, że systemy klimatyzacji są na bieżąco konserwowane i przechodzą wymagane przeglądy, czyszczenie i odgrzybianie.
Wspólne zasady
Jak dowiadujemy się z odpowiedzi dla radnej, miasto zmierza w stronę ujednolicenia zasad dotyczących ogrzewania i klimatyzacji. Pierwszym krokiem będzie nowa umowa z firmą Mobilis, która wejdzie w życie październiku.
O szczegóły nowych zapisów zapytaliśmy Zarząd Transportu Publicznego i pokrywają się one z zasadami opisanymi powyżej. Latem, gdy temperatura zewnętrzna oscyluje w granicach od 18 stopni do 25 stopni, wewnątrz pojazdu musi ona wynosić od 18 stopni do maksymalnie 22 stopni. Natomiast gdy temperatura na zewnątrz wynosi od 25 stopni w górę, w pojeździe musi być ona o 3 stopnie niższa niż na zewnątrz. Umowa precyzuje też zasady używania ogrzewania zimą.
– Jednolite kryteria w tym zakresie, by zapewnić maksimum komfortu pasażerom, ZTP planuje również wdrożyć na podstawie nowej umowy powierzenia w zakresie przewozów autobusowych z MPK SA w Krakowie, która wejdzie w życie w 2025 r. – zapowiada miasto w piśmie podpisanym przez prezydenta.