Komarewicz: Obok reaktora w Nowej Hucie farma fotowoltaiczna i park

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przewodniczący rady miasta Rafał Komarewicz proponuje projekt dla Nowej Huty. Obok zapowiadanego przez Orlen reaktora jądrowego widzi też miejsce dla dużej farmy fotowoltaicznej i terenów rekreacyjnych.

– Dziś cywilizacyjnie stajemy przed wyzwaniem nie tylko ekologicznego ogrzewania, ale także wykorzystywania coraz większych zasobów prądu. Właśnie dlatego na terenach, które dziś są pomnikiem historii zupełnie innej epoki, wyobrażam sobie stworzenie ogromnej farmy fotowoltaicznej, której moc pozwoliłaby na zasilenie naszych potrzeb w nieodległej przyszłości – mówił Rafał Komarewicz podczas czwartkowego briefingu prasowego przed bramą huty.

Huta Zielonej Energii

Założeniem jest wytworzenie energii, która zasilałaby nie tylko wszystkie usługi publiczne w mieście, w tym zupełnie nowe, jak sieć ładowarek samochodów elektrycznych. Odpowiednio duża produkcja miałaby także wpłynąć na koszty energii samych gospodarstw domowych.

– Chcemy Krakowa patrzącego z odwagą w przyszłość, Krakowa otwartego na najnowsze rozwiązania, Krakowa zielonego i samowystarczalnego – chcemy smart city, miasta przyszłości. Taki Kraków może powstać na terenach dawnego kombinatu za sprawą małej elektrowni atomowej i ogromnej farmy fotowoltaicznej. To energia, która zasili nasze autobusy, rowery i stacje ładowania samochodów elektrycznych. Energia, która otworzy nam drogę do europejskich środków inwestycyjnych, w tym tych z KPO – opisywał Komarewicz.

Park Techniki

Koncepcję Huty Zielonej Energii miałaby uzupełniać przestrzeń rekreacyjna, edukacyjna i rozrywkowa na terenie najstarszych zabudowań kombinatu. Komarewicz powołuje się tutaj na przykład czeskiej Ostrawy, gdzie właśnie na terenach dawnej huty odbywa się choćby największy czeski festiwal Colours of Ostrava.

– Znajdujemy się dzisiaj w dziejowym momencie. Stajemy przed szansą jedną na milion, której nie ma żadnej inne miasto – dziedzictwo nowohucian możemy przekuć w sprawny system, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne naszym dzieciom. Atom, farma fotowoltaiczna, park techniki i przestrzeń festiwalowo-koncertowa – zielone i nowoczesne oblicze Krakowa – przekonuje przewodniczący.

Rafał Komarewicz zapowiedział złożenie uchwały kierunkowej, wzywającej prezydenta do przeprowadzenia analiz możliwości realizacji takiej inwestycji oraz, w dalszym kroku podjęcia działań zmierzających do pozyskania terenów kombinatu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta