Koncerty, pokazy filmowe i nauka poloneza. Już dziś krakowska Noc Muzeów

Muzeum Książąt Czartoryskich fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za kilka godzin przed krakowskimi muzeami ustawią się długie kolejki, a zwiedzający będą mogli odwiedzić ponad sto miejsc. W programie koncerty, pokazy, warsztaty i wiele innych atrakcji.

Już dziś, 19 maja, odbędzie się krakowska Noc Muzeów. W wydarzeniu weźmie udział ponad sześćdziesiąt instytucji, w tym nowe placówki takie jak Żydowskie Muzeum Galicja, Muzeum Kościuszkowskie, Muzeum Zabawek czy Muzeum Komiksu.

Zwiedzający będą mogli nie tylko zapoznać się z bogatymi zbiorami muzeów i galerii, ale także zajrzeć do miejsc niedostępnych na co dzień. W programie znalazły się także liczne pokazy taneczne, filmowe, warsztaty, prelekcje, oprowadzania czy koncerty.

Noc pełna atrakcji

Muzeum Krakowa zaprasza do odwiedzenia wszystkich oddziałów. Sporo atrakcji czekać będzie m.in. w Barbakanie. W programie pokazy XVII-wiecznych strojów żołnierskich, prezentacja broni białej tego okresu, tańce plebejskie, kozackie, nauka śpiewania pieśni rycerskiej oraz pokaz i nauka poloneza przez rekonstruktorów.

W Pałacu Krzysztofory zaprezentowany zostanie spektakl dla najmłodszych „Czy smoki na kaligrafii znają się, a może nie…”, a w Muzeum Nowej Huty będzie można posłuchać opowieści o polskich dobranockach w czasach PRL-u lub wybrać się na nocny spacer „Neony w Nowej Hucie”.

Do udziału w wielkim zwiedzaniu zachęca także Muzeum Narodowe. W programie oprowadzania po wystawach stałych i czasowych, wykłady, warsztaty, koncerty i spotkania. W Gmachu Głównym będzie można zobaczyć m.in. obrazy Tamary Łempickiej, a także wziąć udział w dyskusji i pokazach filmowych. Z kolei lekcje tańca swingowego, pokazy animacji tanecznych i potańcówkę zaplanowano w Muzeum Wyspiańskiego. W pozostałych oddziałach również nie zabraknie atrakcji.

Muzealne zakamarki, pokazy i nowe eksponaty

Jakie propozycje znalazły się jeszcze w ramach tegorocznej Nocy Muzeów? Koneserom fotografii Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje zwiedzanie z aparatem zabytkowych wnętrz kamienicy „Pod Kruki”. W trakcie spaceru uczestnicy będą mieli okazję fotografować na co dzień niedostępne przestrzenie budynku i posłuchać opowieści o losach kamienicy.

Z kolei Muzeum Fotografii zabierze zwiedzających na przejażdżkę MuFobusem po trzech oddziałach (MuFo Rakowicka, MuFo Józefitów, MuFo Strzelnica). W programie także oprowadzania po wystawach i warsztaty dla dzieci.

Na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej odbędzie się zaś prezentacja broni (Jednostka Wojskowa „NIL”, grupy rekonstrukcyjne – sprzęt oraz umundurowanie i stroje z epoki), pokazy pierwszej pomocy i sztuki walki Krav Maga z elementami samoobrony oraz degustacja wojskowej grochówki.

Do zwiedzania zaprasza także Muzeum Lotnictwa Polskiego. 19 maja zaprezentowane zostaną nowe eksponaty: samolot myśliwsko-bombowy McDonnell Douglas F-4E Phantom II, pozyskany jako depozyt długoterminowy z National Museum of the United States Air Force oraz pełnowymiarowy demonstrator rakiety suborbitalnej PERUN.

Inauguracja tegorocznej Nocy Muzeów pod hasłem „Rytmy czcionki” odbędzie się w Zamku Królewskim na Wawelu. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.krakowskienoce.pl.