Magistrat nie zarobi 12 mln złotych. Radni zablokowali sprzedaż

Działka przy ul. Prokocimskiej fot. Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Komisje mienia oraz budżetowa nie wyraziły zgody na sprzedaż 0,8 ha działki znajdującej się pomiędzy ulicą Wielicką a Prokocimską.

Na 12 milionów wyceniono miejskie działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową i usługową, między ulicami Wielicką i Prokocimską. Magistrat przekonywał, że pieniądze pochodzące ze sprzedaży mienia będą przeznaczone na remont ok. 400 mieszkań należących do miasta.

We wtorek sprawą sprzedaży działki zajmowały się dwie komisje Rady Miasta Krakowa: mienia oraz budżetowa. Radni nie wyrazili zgody na pozbycie się majątku.

Radny Grzegorz Stawowy w rozmowie z LoveKraków.pl mówi, że miasto nie powinno sprzedawać nieruchomości. – Trzeba pozostawić tę działkę w rękach gminy, jako rezerwę pod przyszłe tereny rekreacyjne. Miasto w tej okolicy nie ma innych terenów – komentuje.

Przeciwko sprzedaży działki protestowali aktywiści Akcji Ratunkowej dla Krakowa. – Te 12 milionów złotych w skali siedmiomiliardowego budżetu miasta są kwotą niezauważalną. Sprzedać teren miasto może tylko raz. Na zawsze jednak tracimy wpływ na jego przyszły kształt – mówili w zeszłą środę.

Podkreślali, że wraz z setką nowych mieszkań nie powstaną tam żadne usługi publiczne, a tak atrakcyjny teren powinien zostać w miejskich rękach. – Może powstać tam szereg funkcji społecznych, przedszkole, park kieszonkowy, osiedle komunalne bez chaosu przestrzennego lub mieszkania w budownictwie społecznym – twierdzili.

Podobnie wypowiadała się Ewa Owerczuk z partii Razem. Mówiła, że teren powinien być wykorzystany do realizacji zadania własnego gminy, jakim jest zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. – Nawet jeśli nie w najbliższej przyszłości, to kiedyś, dajmy na to, po zmianie władz w Krakowie na takie, które priorytetowo traktują rozwój mieszkalnictwa. Ale rozwój pojmowany nie jako wyzbywanie się gruntów na rzecz deweloperów, ale jako dbanie o odpowiednio duży zasób mieszkań dostępnych cenowo. Deweloperzy mają już gdzie budować – stwierdza.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim Podgórze
comments powered by Disqus