Miasto przejmie tereny przy ul. Kopernika. W przyszłym roku zapłaci 30 mln zł

Jeden z budynków przy ul. Kopernika fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tereny przy ulicy Kopernika trafią w ręce miasta. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski porozumiał się z dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego Marcinem Jędrychowskim.

W przyszłym roku w budżecie miasta na wykup terenów po klinikach uniwersyteckich będzie zabezpieczone 30 milionów złotych – potwierdził to prezydent Jacek Majchrowski. Za ile ostatecznie miasto kupi teren w centrum Krakowa? Tego jeszcze nie wiadomo dokładnie, ponieważ urzędnicy zlecili sporządzenie operatu szacunkowego. Wstępnie mówi się o kwocie 320 mln złotych.

– Miasto potwierdziło wolę zakupu przedmiotowych nieruchomości – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego i dodaje, że Jacek Majchrowski wprowadził do projektu wieloletniej prognozy finansowej kwoty dotyczące wykupu gruntów. – W chwili obecnej kluczowym będzie najbliższe głosowanie rady miejskiej, która przedmiotową prognozę będzie opiniowała i przyjmowała – podkreśla.

Podczas kampanii wyborczej kandydatka PiS na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann mówiła, że znalazła podmiot który może wykupić tereny oraz stworzyć przy ulicy Kopernika centrum kongresowe. Tą firmą miała być spółka państwowa Polski Holding Nieruchomości. Dyrektor Jędrychowski mówi, że szpital nie planuje w najbliższym czasie podpisania umowy z PHN. – Podobnie jak w przypadku miasta, także i PHN S.A. jest na etapie przygotowywania wyceny i audytu prawnego dotyczącego nieruchomości. Dopiero od wyniku tych opracowań PHN S.A. uzależnia ewentualną decyzję dotyczącą zakupu gruntów – stwierdza.

Co miasto planuje zrobić na tym obszarze? – Miasto przeprowadzi konsultacje społeczne, jak urządzić ten teren. Mało wartościowe budynki będą prawdopodobnie przeznaczone do wyburzenia, a w ich miejscu powstanie teren zielony – mówi Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus