News LoveKraków.pl

Deweloperzy zaprojektowali dwa nowe ronda na Klinach. A to nie koniec

fot. Krzysztof Kalinowski
Na Klinach powstaną dwa ronda. Deweloperzy złożyli już dokumenty projektowe w tej sprawie do zarządu dróg.
Z naszych informacji wynika, że w środę 8 maja do Zarządu Dróg Miasta Krakowa wpłynęły projekty drogowe na budowę pierwszych dwóch rond, które mają usprawnić ruch samochodów na Klinach. Za zaprojektowanie nowej infrastruktury odpowiadają trzy firmy deweloperskie: Westa Investments, Interbud oraz Atal. To efekt porozumienia, jakie spółki, które chcą realizować swoje inwestycje na Klinach, zawarły z władzami miasta.

Nowe ronda powstaną w rejonie ulic Borkowskiej oraz Komuny-Paryskiej. Pierwszym naszym krokiem jest przygotowanie dokumentacji projektowej oraz pozyskanie niezbędnych uzgodnień oraz pozwoleń. Natomiast te dwie inwestycje zostaną sfinansowane przez miasto. Pieniądze na ten cel są zarezerwowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy – podkreśla w rozmowie z nami Julia Bogdanowicz, dyrektor zarządzająca grupy Westa Investments.

W ramach porozumienia po stronie deweloperów będzie jeszcze m.in. pozyskanie decyzji ZRID dla budowy ul. Nowej Bartla. Mają też przygotować dokumentację projektową (i uzyskać ZRID) dla wybudowania fragmentu drogi dojazdowej do przystanku SKA „Opatkowice” – wraz z rondem oraz pętlą autobusową, z rezerwą pod linię tramwajową.

– Deweloperzy wzięli na siebie prace projektowe i uzyskanie decyzji administracyjnych, co ma znacząco skrócić czas uzyskiwania niezbędnych pozwoleń. Niespełna miesiąc po podpisaniu umowy z gminą firmy składają do uzgodnienia dwa projekty drogowe. W tym zakresie działamy naprawdę ekspresowo – uważa Bogdanowicz. Deweloperzy liczą na to, że miasto równie szybko będzie przekazywało swoje uwagi do projektów i je uzgadniało.

Uzyskanie decyzji ZRID na ronda na Borkowskiej i Komuny Paryskiej pozwoli gminie niezwłocznie przystąpić do prac budowlanych, tj. nawet początkiem przyszłego roku. Mamy ambitny plan uzyskać decyzje ZRID na te dwa ronda jeszcze w tym roku. Inwestycje drogowe będą realizowane etapowo. Jednocześnie bardzo zależy nam na tym, by były wykonywane szybko, ponieważ pozwoli to na odblokowanie zakorkowanych dziś Klinów. Cel jest taki, by przed budową nowych bloków szła rozbudowa okolicznych dróg, żeby mieszkańcy uzyskali lepsze niż teraz rozwiązania komunikacyjne – kwituje Bogdanowicz.

Więcej o sprawie porozumienia pisaliśmy poniżej: