Muzeum Czartoryskich i Thesaurus Cracoviensis nominowane do Europejskiej Nagrody Muzealnej

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Znamy nominacje do Europejskiej Nagrody Muzealnej. Na liście znajdują się tylko dwa muzea z Polski: Muzeum Czartoryskich i oddział Muzeum Krakowa – Thesaurus Cracoviensis.

Europejskie Forum Muzeów ogłosiło nominacje do przyszłorocznej edycji Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA). Warto zaznaczyć, że wśród nominowanych 27 muzealnych instytucji znalazły się dwa muzea z Polski. Co więcej - oba z Krakowa. To Muzeum Książąt Czartoryskich i Thesaurus Cracoviensis – oddział Muzeum Krakowa.

Na liście znalazły się również takie instytucje jak Muzeum Designu w Zurychu, Muzeum Miejskie w Stuttgarcie, Muzeum Kopenhagi oraz inne muzea z m.in. Hiszpanii, Turcji, Austrii.

Pierwsze urodziny

Niedawno, bo 19 grudnia, Muzeum Czartoryskich świętowało swoje pierwsze urodziny. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie po prawie 10 latach otworzył ponownie swoje podwoje dla zwiedzających pod koniec 2019 roku.

Od tego momentu muzeum odwiedziło ponad 76 tys. osób.

– Nagroda EMYA przyznawana jest muzeum, które przyczynia się do przyciągnięcia publiczności nie tylko sposobem prezentacji sztuki, ale także niepowtarzalną atmosferą oraz kreatywnym podejściem do edukacji i odpowiedzialności społecznej. Dotychczasowymi laureatami były zarówno duże, jak i małe muzea, które jednak wpłynęły na zmianę standardów jakości w europejskich muzeach – mówi Dagmara Marcinek z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Thesaurus wśród najlepszych

Oddział Muzeum Krakowa został udostępniony publiczności w listopadzie 2017 roku.

– Muzeum Krakowa dostało bardzo miłą świąteczną informację. Oto nasz oddział, Thesaurus Cracoviensis znalazł się wśród oficjalnych kandydatów do nagrody EMYA - najważniejszego muzealnego wyróżnienia w Europie – poinformował Krzysztof Haczewski, rzecznik Muzeum Krakowa.

Nagroda EMYA przyznawana jest od 1977 roku przez Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum). Celem tego wyróżnienia jest dostrzeżenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

Rozstrzygnięcie konkursu i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w lutym 2021 r. podczas European Museum Forum. Pełna lista nominowanych dostępna TUTAJ.

comments powered by Disqus