Na stopniu wodnym Dąbie rowerzyści pojadą własnymi pasami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na stopniu wodnym Dąbie i dochodzących do niego ulicach szykuje się zmiana organizacji ruchu. Założenie jest takie, by stworzyć połączenie rowerowe pomiędzy ul. Nowohucką a al. Pokoju.

Zmiany w tym rejonie zostały wstępnie zapowiedziane jeszcze wiosną, w ramach tzw. „Tarczy dla mobilności”, a więc pakietu rozwiązań, które miały ułatwić poruszanie się po Krakowie m.in. poprzez uzupełnianie brakujących odcinków sieci rowerowej. Jako część „Tarczy” wprowadzone zostały m.in. pasy rowerowe na moście Grunwaldzkim czy kontrapas na ul. Wielopole.

W niedługim czasie zmiany mają wejść w życie również pomiędzy al. Pokoju a ul. Nowohucką. Miasto zapowiedziało to na facebookowym profilu Razem w ruchu. Wspomniany ciąg to jedna z takich rowerowych „białych plam”, gdzie do tej pory rowerzyści korzystali m.in. z wąskiego chodnika na stopniu wodnym.

Już nie chodnikiem

Teraz mają się poruszać pasami wyznaczonymi po zewnętrznych stronach jezdni. Na większości odcinków będzie miał on 1,5m szerokości, a na samym stopniu wodnym – 1 metr. Pojawią się też ułatwienia dla rowerzystów, którzy będą chcieli przejechać pomiędzy ul. Ofiar Dąbia a Bulwarami Wiślanymi. Z kolei na wysokości sklepu Biedronka wyznaczone zostanie nowe przejście dla pieszych.

Na większości odcinków zmiany te nie wpłyną na liczbę pasów dostępnych dla kierowców, ponieważ główny ciąg i ma przekrój po jednym pasie w każdą stronę. Będą jednak takie fragmenty, gdzie liczba pasów dla kierowców zmniejszy się z dwóch do jednego.

Zmienione zostanie obowiązujące tam ograniczenie prędkości, z obecnych 60 do 50 km/h.

Zmiany mają zostać wprowadzone w życie jeszcze we wrześniu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki Podgórze
comments powered by Disqus