Nad Bagrami powstanie tężnia solankowa [WIZUALIZACJE]

Wizualizacja tężni solankowej przy zalewie Bagry fot. facebook.com/zzm.krakow/

Zarząd Zieleni Miejskiej pokazał wizualizacje tężni solankowej, która w przyszłym roku powstanie przy zalewie Bagry. To realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego.

ZZM ma na razie gotową pierwszą część potrzebnych dokumentów, w tym program funkcjonalno-użytkowy. W przyszłym roku zamierza ogłosić przetarg na przygotowanie projektu i – po uzyskaniu pozwolenia na budowę – wykonanie wszystkich prac. Przewidywany koszt to 1,6 mln zł.

Tężnia zostanie wybudowana po wschodniej stronie zalewu, pomiędzy ulicami Grochową i Bagrową. Wokół niej powstaną alejki i miejsca do siedzenia, zostanie też zagospodarowana zieleń.

Magnes dla projektów BO

Żadne inne miejsce w mieście nie skupiło wokół siebie tak dużej liczby dużych projektów z Budżetu Obywatelskiego. Oprócz przeprowadzonej w 2016 roku inwestycji, w ramach której m.in. powstała plaża, pojawiły się alejki, hamaki, ławki, latarnie i nasadzenia, w przygotowaniu są aż trzy kolejne zadania.

Pierwszy to opisana powyżej tężnia. Drugi to zagospodarowanie wschodniej części zalewu, w rejonie kładki nad torami kolejowymi, o czym informowaliśmy TUTAJ. Trzeci to przedłużenie plaży wykonanej w 2016 roku w stronę zabudowań klubów sportowych.

– Odzyskaliśmy od klubu Omega fragment terenu i tam też realizujemy projekt z Budżetu Obywatelskiego – mówi Jarosław Tabor. – Oprócz plaży wybudujemy tam pomost dla osób niepełnosprawnych, by można było wygodnie wjechać wózkiem. Do tego alejka i mała architektura – zapowiada.

Wszystkie te prace, zgodnie z planem, mają się zakończyć w przyszłym roku. Najwcześniej powinna być gotowa plaża po wschodniej stronie zalewu. Nawet jeśli otoczenie nie będzie jeszcze gotowe, ZZM chce ją już udostępnić mieszkańcom, wpisując na oficjalną listę kąpielisk.

W ramach zagospodarowania wschodniej strony Bagrów powstaną też toalety i prysznice. Znajdą się naprzeciwko parkingu przy ul. Koziej, w miejscu blaszanego baraku.

Nowa Huta też czeka na tężnię

W projekcie przyszłorocznego budżetu jest też inna tężnia, która zgodnie z planem powinna być już gotowa – przy ul. Padniewskiego, w rejonie Łąk Nowohuckich. Już po rozpoczęciu budowy pojawiły się problemy i spór pomiędzy ZZM a wykonawcą. Skończyło się zejściem wykonawcy z placu budowy i wstrzymaniem prac. Projekt budżetu zakłada ponowne ogłoszenie przetargu i dokończenie inwestycji. Zarezerwowano na to 1,5 mln zł.

Najwcześniej gotowa będzie tężnia nad Zalewem Nowohuckim, która jest odbudowywana po pożarze.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus