„Nie poddajemy się!”. Teatr w czasach zarazy zmienia zasady gry

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Na czas epidemii koronawirusa krakowskie teatry przenoszą się do sieci.

„Przedstawienie komórkowe”, spektakle grane w czasach kwarantanny... Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. W czasie epidemii koronawirusa większość teatrów przenosi swoją działalność do sieci i tworzy repertuar online.

Sztuka w czasie kwarantanny

Inicjatorem wspomnianego „przedstawienia komórkowego” jest Teatr Słowackiego.

– Spektakl powstanie w warunkach kwarantanny domowej. Aktorzy będą ze sobą połączeni, będą się widzieć nawzajem i wspólnie – online – tworzyć przedstawienie – zdradza Marta Pawlik, rzeczniczka prasowa Teatru Słowackiego.

Koronawirus pokrzyżował plany teatru. 27 marca była zaplanowana premiera spektaklu „Ludwiczek” w reż. Daniela Malchara i Rafała Szumskiego. Owszem, premiera się odbędzie, ale w internecie. Fragmenty przedstawienia zostaną pokazane o godz. 20.00 na facebookowym profilu instytucji.

–  Nie poddajemy się! Mimo niesprzyjającego czasu chcemy nadal robić to, co do nas należy – tworzyć sztukę teatralną. Dajemy jednak dobry przykład i zostajemy w domu – zaznacza Pawlik.

Groteska dla najmłodszych

Pierwszym krakowskim teatrem, który zdecydował się przenieść swoje działania do sieci, był Teatr Groteska. Akcja „Złap Groteskę w sieci” trwa od poniedziałku i potrwa do końca następnego tygodnia.

Wszyscy młodzi widzowie Teatru Groteska otrzymali przygotowany program artystyczny, który zawiera wybrane piosenki z najpopularniejszych spektakli granych w teatrze i inscenizację „Brzydkiego Kaczątka”, zarejestrowanego na deskach teatru.

– Ten pomysł zrodził się w naszym teatrze jakoś tak naturalnie, niemal kwadrans po ogłoszonej decyzji o zamknięciu szkół i instytucji kultury. Rozumiemy; nie możemy grać dla naszych najmłodszych widzów na żywo – no to zróbmy im prezent w sieci. Jasne, że to nie to samo; w końcu bezpośredniego kontaktu w teatrze nic przecież nie zastąpi, ale wszyscy jesteśmy w ekstraordynaryjnej sytuacji – przyznaje dyrektor teatru Adolf Weltschek.

Stary Teatr: jesteśmy z państwem

Warto również na bieżąco sprawdzać propozycje Starego Teatru. Instytucja uruchomiła specjalny kanał na YouTube – Narodowy Stary Teatr Live.

– Jest nas teraz niewielu, ale cały zespół Starego Teatru jest z państwem. Teatr online miał zacząć nadawać dopiero za tydzień lub dwa, ale dzisiaj wszystko szybko się zmienia – powiedział w materiale video opublikowanym na stronie Marek Mikos, dyrektor Starego Teatru.

Na początek – relacja z szycia maseczek w ramach akcji #MaseczkiDlaKrakowskichMedyków. Pracowniczki pracowni krawieckiej damskiej i męskiej teatru wsparły tę ważną inicjatywę. Wykonane przez nie maseczki trafią do krakowskich szpitali.

Teatr Nowy zaprasza przed ekran

W trakcie przygotowań jest również repertuar online Teatru Nowego Proxima.

– Będziemy publikować nagrania starych naszych spektakli takich jak „Lubiewo”, „Murzyni we Florencji” czy „Wysocki. Powrót do ZSRR”. W naszej ofercie nie zabraknie spektakli familijnych, czyli „Król Maciuś I”, „Akademia Pana Kleksa” czy „Było sobie życie”. Repertuar na naszej stronie będzie na bieżąco uzupełniany – mówi Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego.

Pierwszy ze spektakli zostanie udostępniony w piątek o 19.15 i będzie go można zobaczyć przez całą dobę. Chociaż spektakle można oglądać za darmo, to chętni mogą wpłacić kwotę, która wspomoże młodych aktorów bez etatu, którzy współpracują z Teatrem Nowym.

Teatr przygotowuje również czytania dramatów na żywo –Filozofia w buduarze” Markiza de Sade, „Lubiewo” Witkowskiego i „Grigę” Czechowa.

Ludowy hipnotyzuje

21 marca na seans on-line zaprasza również Teatr Ludowy. W sobotę o 21.00 na oficjalnej stronie internetowej teatru i fan page’u na Facebooku zostanie udostępniony spektakl „Zahipnotyzuj mnie” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

Muzyczny spektakl opowiada twórczość Zygmunta Koniecznego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów piosenek, muzyki teatralnej i filmowej.

– To będzie prawdziwa teatralna i muzyczna uczta, którą otwieramy podwoje naszego internetowego teatru – zachęca Teatr Ludowy.

Jeśli ktoś nie da rady obejrzeć sztuki w podanym terminie albo faktyczne ulegnie muzyczno-teatralnej hipnozie, przestawienie może zobaczyć ponownie 25 marca o godz. 19.00.

Barakah zaprasza do sieci

Swoje internetowe podwoje otwiera również Teatr Barakah. W piątek o 21.00 na stronie teatru na Facebooku zostanie zaprezentowany specjalny materiał przygotowany z okazji… kwarantanny. A stworzyli go twórcy Chochli Literackiej – Grzegorz Like i Amadou Guino.

– A w najbliższy weekend zapraszamy naszych widzów na spotkanie z Maciejem Gorczyńskim. W sobotę o godzinie 19:00 umieścimy na naszym profilu na Facebooku nagranie jego "Requiem" na podstawie Hanocha Levina, a w niedzielę o 19:00 premiera trailera do jego nowej produkcji – "Inni ludzie" na podstawie książki Doroty Masłowskiej – informuje Anna Wyrwik z Teatru Barakah.

 

 

comments powered by Disqus