Od soboty zamknięty przejazd pod wiaduktem na Podmokłej

fot. PKP PLK

Do końca listopada kierowcy nie przejadą pod wiaduktem kolejowym na ul. Podmokłej. Jakie jeszcze zmiany w ruchu są planowane w związku z kolejowymi inwestycjami?

Ulica Podmokła, razem z ulicą Jugowicką, stanowi istotne lokalne połączenie, ponieważ pozwala przejechać pomiędzy ulicami Zakopiańską i Herberta. Przez sześć najbliższych tygodni kierowcy będą musieli pojechać inną trasą, ponieważ rozpoczyna się remont wiaduktu kolejowego. To część trwającej modernizacji linii kolejowej z Krakowa Płaszowa do Podborów Skawińskich.

Tylko remont

Dobra wiadomość jest taka, że – w przeciwieństwie do wielu innych wiaduktów w Krakowie – ten nie będzie całkowicie przebudowywany, a jedynie remontowany. – W ramach prac zaplanowaliśmy piaskowanie, zabezpieczenie antykorozyjne, poprawę odwodnienia, malowanie i pokrycie warstwą antygraffiti – wylicza Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Jak mówi, prace potrwają przez sześć tygodni ze względu na to, że zostanie tam utrzymany ruch autobusów. Wykonawca proponował pierwotnie dwutygodniowe całkowite zamknięcie, ale miastu zależało na utrzymaniu możliwości przejazdu komunikacji miejskiej. Remont był już kilkukrotnie przekładany, by nie dodawać utrudnień do tych wprowadzanych w związku z budową Trasy Łagiewnickiej czy remontem wiaduktu na ul. Zakopiańskiej. W końcu jednak trzeba było go rozpocząć, ponieważ już stosunkowo niewiele czasu pozostało do zakończenia całej inwestycji.

Zmiany w ruchu

– Zamknięta zostanie połowa jezdni pod obiektem. Pod wiaduktem będą mogły się poruszać tylko autobusy komunikacji miejskiej, piesi i rowerzyści. Samochody osobowe i ciężarowe zostaną skierowane objazdem przez ulice Herberta, Turowicza, Tischnera i Zakopiańską – zapowiada przedstawiciel PLK.

Ustawiona została wzbudzana sygnalizacja świetlna, która pozwoli pieszym bezpieczniej przejść pod wiaduktem. W ciągu dnia w prowadzeniu ruchu mają pomagać pracownicy budowy.

Co w innych punktach Krakowa?

Równolegle trwają inne kolejowe prace, które będą miały znaczenie dla kierowców.

Zakończyła się operacja demontażu przęseł mostu kolejowego, co oznacza przyspieszenie prac przy budowie nowej przeprawy. Na razie PLK nie przewidują utrudnień na ul. Podgórskiej i Zabłocie, ale w trakcie budowy nowych obiektów z pewnością potrzebne będą przerwy w ruchu.

Na ul. Łokietka trwają obecnie prace drogowe i kończą się odbiory prac związanych z infrastrukturą kolejową. W grudniu wiadukt – szerszy, z dwoma pasami ruchu i chodnikiem – ma zostać w całości oddany do użytku. Miało się to stać wcześniej, ale dodatkowe prace przy kolektorze kanalizacji wymusiły przesunięcie terminu.

Na ul. Prądnickiej prace kolejowe zostały zakończone, potrzebne jest tylko wykonanie prac drogowych. Zanim się to stanie, konieczne jest zatwierdzenie nowej organizacji ruchu i obecnie trwają związane z tym procedury. Jak już informowaliśmy, ruch samochodów będzie się tam odbywał pod jedną nawą, a ruch pieszy i rowerowy – pod drugą.

Na ul. Kopernika trwa budowa przęseł wiaduktu pod kolejne trzy tory. Wykonawca nie planuje zmian w organizacji ruchu, poza chwilowymi przerwami, np. na czas przenoszenia cięższych elementów.

Prace trwają też przy wiadukcie na ul. Grzegórzeckiej. Na razie nie ma potrzeby wprowadzania ograniczeń, ale będą one nieuniknione, kiedy rozpocznie się gruntowna renowacja zabytkowej części obiektu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki