W weekend, 17 i 18 czerwca, krakowianie będą mogli wspólnie świętować urodziny Pałacu Potockich. Minęły bowiem dwa lata, odkąd w zabytkowej kamienicy przy Rynku Głównym 20 zagościły sztuka, literatura, muzyka i film.
W 2021 roku na kulturalnej mapie Krakowa pojawił się nowy adres – Rynek Główny 20. Od tego czasu w zabytkowej kamienicy mieszczącej się w samym sercu miasta odbywają się warsztaty literackie dla dzieci, dyskusje tematyczne, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych czy premiery nowości wydawniczych.
– Chcemy, by Pałac Potockich stał się przestrzenią otwartą dla ważnych rozmów o kulturze i dziedzictwie kulturowym miasta, miejscem prowadzenia dyplomacji kulturowej Krakowa, codziennych spotkań artystów, organizatorów festiwali i wydarzeń oraz samych mieszkańców – mówił podczas otwarcia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.
Współgospodarzami miejsca są Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Bunkier Sztuki.
Nowa księgarnia w Krakowie
Z okazji 2. urodzin Pałacu Potockich na mieszkańców Krakowa i turystów czekać będzie w weekend wiele atrakcji. Od soboty zacznie działać nowa księgarnia mieszcząca się na parterze budynku. Compare Bookstore to młodsza siostra De Revolutionibus Books – autorskiej księgarni kameralnej powstałej w 2013 roku i prowadzonej przez Milenę Gumienny, menedżerkę kultury i komparatystkę.
– Stąd też nazwa compare (łac. ‘porównywać’): nawiązuje ona do dyscypliny naukowej, której celem jest zestawianie ze sobą utworów i tekstów kultury należących do różnych obszarów, kontekstów i kodów, a także badanie wpływów i zależności między nimi. To także łączenie literatury z innymi dziedzinami sztuki, np. muzyką, malarstwem czy filmem – wyjaśnia KBF, gospodarz przestrzeni.
Księgarnia będzie otwarta codziennie: od poniedziałku do soboty w godz. 9.00–20.00, zaś w niedziele w godz. 9.00–18.00. W weekend otwarcia zaplanowano spotkania z pisarzami i pisarkami, a także dyżury animatorów i animatorek kultury.
Warsztaty, spacery i dyskusje
17 czerwca odbędzie się ostatnia przed wakacjami Po\wolna Sobota. W trakcie spotkań i warsztatów uczestnicy będą mogli porozmawiać o ogrodnictwie przyjaznym środowisku, a także przyjrzeć się domowym archiwom fotograficznym. Zaplanowano także relaksacyjne zajęcia oddechowe oraz wieczorną jogę.
Niedzielny poranek, 18 czerwca, rozpocznie się zaś od Literackich Chwil, czyli warsztatów dla najmłodszych czytelników i czytelniczek w językach polskim i ukraińskim. Z kolei o godz. 14.00 i 15.00 odbędą się dwa spacery historyczne – oprowadzanie po Pałacu Potockich. To jedna z niewielu okazji, by usłyszeć więcej o fascynującej historii magnackiego pałacu.
Na koniec dnia organizatorzy zapraszają na pałacowy dziedziniec, gdzie o godz. 16:00 odbędzie się koncert smyczkowy organizowany przez stowarzyszenie Porta Musicae.
Darmowe wejściówki dostępne są na stronie internetowej Pałacu Potockich oraz na platformie KBF:bilety.