Weekendowe atrakcje dla najmłodszych [DARMOWE WEJŚCIÓWKI]

fot. MARIA KANTOR/LOVEKRAKOW.PL

60-lecie Muzeum Lotnictwa Polskiego, literacki piknik w ogrodzie Biblioteki Kraków, Noc Teatrów, a może Festiwal Kolorów? Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na Wasze pociechy w najbliższy weekend. Mamy dla Was także darmowe wejściówki do bawialni „Jeszcze 2 Minutki”.

Jarmark Świętojański

W piątek, 16 czerwca, na bulwarze Czerwieńskim zagości Jarmark Świętojański, nawiązujący do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego. To kilkudniowa rekonstrukcja średniowiecznego kiermaszu z jego rzemiosłem, zwyczajami, obrzędami, tańcami i ludowymi zabawami.

Tradycje obchodów Nocy Świętojańskiej w polskiej tożsamości zakorzenione są od zarania dziejów, a ich początki związane są z pogańskimi jeszcze obchodami święta wody, ognia, ale również miłości i płodności.

Wydarzenie organizowane jest przez firmę IMAGO Centrum Sztuki Ludowej i potrwa do 25 czerwca.

Piknik w ogrodzie Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza na finałowe wydarzenie tygodnia włoskiego. W sobotę, w ramach projektu „Nowe podróże po literaturze”, od godz. 11:00 do 16:00 w ogrodzie przy ul. Powroźniczej 2 odbędzie się rodzinny piknik.

W programie m.in. warsztaty tańców włoskich, warsztaty teatralne komedii dell’arte, spotkanie autorskie z Moniką Utnik-Strugałą, autorką książki „Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”, oraz Bartkiem Kieżunem, autorem książki „Italia do zjedzenia”, spektakl dla dzieci „Pinokio”, warsztaty językowe, warsztaty plastyczne tworzenia masek oraz wieńców laurowych.

W czasie pikniku ofertę wydawniczą zaprezentuje Księgarnia Italicus. Na uczestników będą czekały także literackie bilety.

Przed wiekami w Nowej Hucie

W sobotę, 17 czerwca, odbędzie się 17. edycja Małopolskiego Pikniku Archeologicznego. To cykliczna impreza plenerowa organizowana przez nowohucki oddział Muzeum Archeologicznego, mieszczący się w zespole dworsko-parkowym w Branicach.

Wydarzeniu przyświecać będzie hasło „Przed wiekami w Nowej Hucie”, dlatego też będzie można przyjrzeć się pracy rękodzielników odtwarzających dawne, zapomniane rzemiosła, a także zobaczyć scenki z pradziejów zaprezentowane przez grupy rekonstruktorskie.

– Do zabawy w szczególności zapraszamy dzieci. Dla nich przygotowaliśmy Akademię Młodego Archeologa. To wyjątkowa szkoła dla miłośników starożytności, gdzie pod okiem edukatorów – archeologów dzieci zdobywać będą umiejętności potrzebne w wykonywaniu tego trudnego zawodu. Każdy uczeń Akademii otrzyma pamiątkowy dyplom – zachęcają organizatorzy.

Piknik rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 17:00. Bilet wstępu wynosi 3 zł. Całość wydarzenia uzupełnią konkursy z nagrodami.

KONKURS - ROZDAJEMY WEJŚCIÓWKI DO BAWIALNI DLA DZIECI

Rozdajemy wejściówki do Bawialni „Jeszcze 2 Minutki”. Voucher na 2-godzinną zabawę dla dziecka otrzyma pierwsze 10 osób, które zgłosi się na konkurs@lovekrakow.pl podając w tytule maila „Jeszcze 2 Minutki”.

PsieMarsz

Alternatywa Młodych dla Krakowa zaprasza wszystkich miłośników i posiadaczy psów na wspólny przemarsz, który odbędzie się w sobotę, 17 czerwca.

Uczestnicy wraz z pupilami wystartują o godz. 11:30 spod Muzeum Narodowego i udadzą się do parku Jordana. Tam będą mogli m.in. wziąć udział w konkursie psich sztuczek, a także zobaczyć pokaz prowadzony przez behawiorystów z Hitt Dog. Wydarzenie potrwa do godz. 15:30.

Piknik w parku Decjusza

Joga, teatr, warsztaty ekologiczne oraz gry i konkursy wokół tematu dialogu społecznego. Tak zapowiada się najbliższa sobota w parku Decjusza.

Miasto zaprasza na wakacyjny piknik, w trakcie którego będzie można zobaczyć przedstawienie Teatru Stuk Puk, wziąć udział w warsztatach tworzenia zabawek papierowo-włóczkowych, zajęciach sportowo-gimnastycznych czy warsztatach „Wood Print” Fundacji Crush On Trash (sztuka linorytu na ubraniach z drugiego obiegu).

Oczywiście nie zabraknie waty cukrowej oraz gier i zabaw dla najmłodszych. Piknik rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 18:00.

Noc Teatrów – z myślą o najmłodszych

Zbliża się 16. edycja Nocy Teatrów. Już w sobotę mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zupełnie za darmo zobaczyć przedstawienia przygotowane przez krakowskie teatry – nie tylko te instytucjonalne.

Scenami plenerowymi staną się w tym roku m.in. plac przed Starą Synagogą, Rynek Podgórski, Bulwar Inflancki, podwórko Nowohuckiego Centrum Kultury czy przestrzeń wokół Dworku Białoprądnickiego.

W programie nie zabraknie propozycji dla najmłodszych widzów. Oprócz spektakli plenerowych takich jak „Cinema Circus”, „Koliber”, „Nowe szaty cesarza” czy „TotoTitoTamto” młodsza publiczność będzie mogła zobaczyć przedstawienie „Bagaż uczuć” Fundacji Sztukarnia – przy Krakowskim Forum Kultury, a także propozycje Teatru Figur Kraków „Opowieści dla Sofijki” oraz „Bracia Polarnej Zorzy”.

Urodziny Pałacu Potockich

Przed nami urodzinowy weekend w Pałacu Potockich. To już dwa lata odkąd w zabytkowej kamienicy przy Rynku Głównym 20 zagościły sztuka, literatura, muzyka i film.

17 czerwca odbędzie się ostatnia przed wakacjami Po\wolna Sobota. W trakcie spotkań i warsztatów uczestnicy będą mogli porozmawiać o ogrodnictwie przyjaznym środowisku, a także przyjrzeć się domowym archiwom fotograficznym. Zaplanowano relaksacyjne zajęcia oddechowe oraz wieczorną jogę.

Od soboty zacznie również działać nowa księgarnia na parterze budynku – COMPARE BOOKSTORE.

Niedzielny poranek, 18 czerwca, rozpocznie się zaś od Literackich Chwil, czyli warsztatów dla najmłodszych czytelników i czytelniczek w językach polskim i ukraińskim. Z kolei o godz. 14.00 i 15.00 odbędą się dwa spacery historyczne – oprowadzanie po Pałacu Potockich.

Na koniec dnia organizatorzy zapraszają na pałacowy dziedziniec, gdzie o godz. 16:00 odbędzie się koncert smyczkowy organizowany przez stowarzyszenie Porta Musicae.

Wodna Masa Krytyczna na Wiśle

W niedzielę mieszkańcy Krakowa zrobią tłok na Wiśle. Wszystko za sprawą 12. Wodnej Masy Krytycznej. To inicjatywa społeczna promująca walory rekreacyjne i krajobrazowe rzeki Wisły. Chętni będą mogli popłynąć kajakami, rowerami wodnymi, a także specjalnie zbudowanymi na tę okazję tratwami z materiałów pochodzących z recyklingu. Akcja ma charakter happeningu.

– Jeśli chcecie zbudować własną jednostkę pływającą zapraszamy Was do Otwartej Stoczni, która od 8 do 17 czerwca będzie funkcjonować przy CSW Wiewiórka w dawnym Składzie Solnym przy ul. Na zjeździe 8 w Krakowie. Tu pod okiem konstruktorów, artystów i szkutników będziecie mogli zbudować własne pływające dzieło – informuje Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka, organizator akcji.

Start o godz. 14:00 przy bulwarze Poleskim. Szczegóły wydarzenia oraz harmonogram prac w stoczni dostępne TUTAJ.

60 lat Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na wspólne świętowanie 60. urodzin. W niedzielę o godz. 10:00 rozpocznie się jubileuszowy piknik z wieloma atrakcjami, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

W programie m.in. uroczysta msza święta, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, przeloty samolotów, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, ekspozycje sprzętu wojskowego, wystawy edukacyjne, prelekcje, koncert muzyki popularnej, a także premiera książki o historii muzeum.

Wydarzenie potrwa do godz. 19:00.

Piknik w Bronowicach Wielkich

W niedzielę wiele atrakcji czekać będzie również w krakowskich Bronowicach Wielkich. 18 czerwca na Placu Omłotowym (Ojcowska 55) odbędzie się rodzinny piknik organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Bronowic Wielkich.

W programie m.in. dmuchany zamek, autka elektryczne, wóz strażacki i wóz policyjny, animacje dla dzieci, pokazy sztuk walki, pokazy taneczne, występ zespołu Modlniczanki, tatuaże wodne i warkoczyki, gry i konkursy z nagrodami, bieg terenowy, licytacja obrazów, a także wymiana roślin doniczkowych. Nie zabraknie też dźwięków muzyki i czegoś na ząb. Start o godz. 14:00.

Festiwal Kolorów

Przed nami najbardziej kolorowa impreza w Polsce. W niedzielę w godz. 15:00-20:00 strefa plenerowa przy Tauron Arenie Kraków stanie się wielką barwną chmurą. Wszystko za sprawą wyrzucanych w górę kolorowych proszków.

– Cały festiwal wypełnia atmosfera wiecznej wesołości. Młodzi i starsi, wszyscy tańczą, śpiewają i bawią się, rzucając kolory w powietrze! To idealne miejsce, aby się wyszaleć i zrobić niesamowite zdjęcia – podkreślają organizatorzy.

Na plenerowej scenie Festiwalu wystąpi Zeamsone – zdobywca nagrody Progres Roku na tegorocznej gali Popkillery 2023. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Strawa pod kopcem Wandy

Ośrodek Kultury Norwida powraca ze „Strawą pod Kopcem Wandy”. To wydarzenie plenerowe inspirowane Nocą Kupały, słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem Słońca.

W programie m.in. prelekcja o tajemnicach krakowskich kopców, gra rodzinna „W poszukiwaniu boskich żywiołów”, warsztaty tworzenia talizmanów dla dzieci, opowieści o świętojańskich ziołach, koncert muzyki tradycyjnej kapeli Kasi Chodoń czy obserwacja nocnego nieba. Wydarzenie zakończy symboliczne rozpalenie ogniska.

Na wspólne przywitanie lata organizatorzy zapraszają w niedzielę w godz. 18:00-22:00.