Ponad pół roku prac na Klasztornej. Większość efektów na razie pod ziemią [ZDJĘCIA]

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Rozbudowa ulicy Klasztornej trwa od kwietnia. Do tej pory udało się wykonać dużą część prac związanych z podziemnymi instalacjami. Od niedawna widać też jednak pierwsze elementy nowej drogi.

Do tej pory na niemal całej jezdni zachodniej została ułożona infrastruktura techniczna, w tym kanalizacja sanitarna. Wykonano też spory zakres robót drogowych związanych z ułożeniem warstw konstrukcyjnych i stabilizacją gruntu, a w rejonie ronda rozpoczęły się prace brukarskie.

Pas w stronę mostu

W pierwszym etapie wykonawca skupiał się głównie na stronie zachodniej, gdzie budowana jest m.in. kanalizacja sanitarna wraz z przyłączami do posesji. Ułożono system rur, studni i komór odprowadzających ścieki. Obecnie, kanalizacja sanitarna ułożona jest na ponad kilometrowym odcinku ulicy oraz na ponad 100 metrach ulic bocznych. Wykonano też prawie 40 przyłączy do nieruchomości. Po tej stronie ulicy gotowe są też instalacje sieci teletechnicznej, światłowodowej i okablowanie oświetlenia ulicznego.

– Zakończenie prac podziemnych pozwoliło na ułożenie warstw konstrukcyjnych wraz ze stabilizacją podłoża jezdni na prawie kilometrowym odcinku jezdni po stronie zachodniej. Do wykonania w kolejnych miesiącach pozostanie jedynie odcinek ul. Klasztornej bliżej skrzyżowania z ul. Odmętową – zapowiada Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Pas w stronę al. Jana Pawła II

Z kolei w przypadku pasa po stronie wschodniej trwa budowa kanalizacji deszczowej. Ułożono jej do tej pory ok. 200 metrów i wykonano przewiert pod ul. Michała Hutnika. W tym celu trzeba było wybudować głębokie komory – jedną w ul. Klasztornej, a drugą tuż przy przyszłym zbiorniku w rejonie ul. Michała Hutnika. To tam trafi tam woda opadowa z Klasztornej, dzięki czemu cały ten obszar nie będzie zalewany.

Po tej stronie również powstają już pierwsze warstwy nowej drogi.

W kolejnych miesiącach drogowcy będą kontynuować prace brukarskie, które już rozpoczęły się bliżej ronda przy moście Wandy. Roboty będą też postępować na wschodnim odcinku ul. Klasztornej, a po stronie zachodniej – w rejonie ul. Odmętowej.

Zgodnie kontraktem, realizacja zadania ma się zakończyć wiosną 2022 roku, ale jest szansa, że uda się to zrobić wcześniej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta