Potańcówki pod gwiazdami, warsztaty i pokazy. To będzie roztańczona noc

fot. PAULINA KOZIEŁ/LOVEKRAKÓW.PL

Trzy sceny plenerowe, kilkadziesiąt artystów i zespołów tanecznych oraz mnóstwo dobrej zabawy. Tak zapowiada się tegoroczna Noc Tańca, która odbędzie się już w najbliższą sobotę, 3 czerwca.

Kraków zaprasza do tańca

Taniec to jedna z najbardziej naturalnych form ruchu, praktykowana w wielu kulturach. Może być pasją i sportem, sposobem na spędzanie wolnego czasu, a także językiem wyrażania emocji. To jednocześnie tradycja i cenne niematerialne dziedzictwo.

Doceniając rolę tańca jako dziedziny sztuki i znaczenie jej twórców dla krakowskiej kultury, miasto realizuje różnorodne działania wspierające lokalną scenę taneczną. Przykładem jest chociażby organizowana od 5 lat Noc Tańca.

− Wśród działań miasta wspierających promocję i rozwój krakowskiej sceny tańca można także wymienić obchody Międzynarodowego Dnia Tańca, organizację Festiwalu Tańców Dworskich, działania związane ze staraniami o wpis poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz wsparcie w postaci dofinansowań i stypendiów przyznawanych twórcom i artystom związanym z tą dziedziną – wylicza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Jak dodaje, taniec rozumiany jako forma sztuki zajmuje istotne miejsce w krakowskiej ofercie kulturalnej. – Chcemy z tą ofertą dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców i gości odwiedzających nasze miasto, dlatego zachęcam do udziału w tegorocznej Nocy Tańca – zaprasza Katarzyna Olesiak.

Plac Szczepański

W tym roku artyści zaprezentują się na trzech scenach plenerowych. Jedna z nich ustawiona zostanie na placu Szczepańskim, a publiczność będzie mogła zobaczyć pokazy wielu gatunków tańca: historycznych, współczesnych, folkowych z różnych stron świata czy towarzyskich, a także spektakle i  warsztaty. Wydarzenie zwieńczy potańcówka.

Bogaty program przygotowało Krakowskie Forum Kultury. Wśród występujących na scenie plenerowej m.in. Balet Dworski Cracovia Danza, Zespół Pieśni i Tańca „Słowianki”, Balet L’Art de la Danse i Krakowska Szkoła Flamenco „Almoraima”– Zespół Zabytkowy.

Wydarzenie wzbogacają też występy taneczne w Radiu Kraków, Cricotece oraz Teatrze KTO.

Dworek Białoprądnicki

Kolejna scena plenerowa zagości przy Dworku Białoprądnickim. W programie m.in. taniec indyjski, irlandzki, bałkański i współczesny. Nie zabraknie też tanecznych spektakli i performance’ów, otwartych warsztatów, plenerowych wprawek swingowych i bolywoodzkiej zabawy, a także specjalnych propozycji dla mam z maluszkami.

– Wydarzenie zakończy energetyczny koncert zespołu Dikanda, pełen folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu. Znakomity kontakt artystów z publicznością, żywiołowe dźwięki i kroki poznane na wcześniejszych warsztatach, sprawią, że koncert stanie się niezapomnianą finałową potańcówką pod gwiazdami – zapowiada Dworek Białoprądnicki.

Nowohuckie Centrum Kultury

Artyści zaprezentują się także na skwerze przy Nowohuckim Centrum Kultury. Publiczność będzie mogła zobaczyć występy kilkunastu grup tanecznych. Wśród nich m.in. Teatr Tańca Terpsychora, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Zespół Tańca Nowoczesnego „Klips”, Akademia Tańca „Bajlandia”, Zespół Góralski „Hamernik” i duet taneczny Konstantyn Zhaivoronok i Hanna Pokrason.

Zwieńczeniem będzie pokaz ognia, przygotowany przez grupę dzieci i młodzieży z Polski oraz Ukrainy, biorących udział w regularnych zajęciach z kuglarstwa i fireshow.

Szczegółowy program tegorocznej edycji Nocy Tańca dostępny TUTAJ.