Powstał specjalny zespół, który zajmie się kluczową dla miasta sprawą

Jerzy Muzyk, II zastępca prezydenta Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski

W środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał zespół koordynacyjny do spraw przygotowania Krakowa do współorganizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Na czele czternastoosobowego zespołu stanął wiceprezydent Jerzy Muzyk, który będzie pełnił funkcję głównego koordynatora. W razie jego nieobecności zespołowi ma przewodniczyć inny wiceprezydent – Andrzej Kulig.

Dwóch wiceprezydentów z misją w Warszawie

To właśnie ten duet od ponad pół roku prowadzi rozmowy z rządem w sprawie 0,5 mld złotych, które Kraków ma otrzymać na realizację inwestycji transportowych (350 mln złotych) oraz sportowych (150 mln złotych). W piątek Jerzy Muzyk uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami ministerstw infrastruktury oraz sportu.

– W ostatnim półroczu zwiększyła się dynamika działań zwłaszcza po stronie rządowej. Trzeba zaznaczyć, że z ministerstwem infrastruktury prowadzimy bardzo konkretne rozmowy, podczas których rzeczowo rozmawiamy o wszystkich szczegółach. Po stronie zespołu ministra Adamczyka widać bardzo duże zrozumienie tematu oraz wolę współpracy – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jerzy Muzyk.

Pozytywnie o pracy dwóch wiceprezydentów Krakowa wypowiadają się przedstawiciele resortów: infrastruktury oraz sportu. – Wiedzą czego chcą, z czego mogą zrezygnować, a co jeszcze dodatkowo da się „wyszarpać”. Nie ma ani słowa o polityce, tylko rzeczywiście pracujemy na konkretach – mówi nam osoba z kierownictwa ministerstwa sportu.

Specjalne uprawnienia

Wracając jednak do miejskiego zespołu koordynacyjnego. Członkowie gremium, w skład którego wchodzą m.in. dyrektorzy wydziału budżetu, architektury, komunikacji społecznej, monitorowania inwestycji a także kierownictwo Zarządu Inwestycji Miejskich, Zarządu Infrastruktury Sportowej, mają opracować harmonogram realizacji zadań i czynności związanych w przygotowaniami do igrzysk.

Zespół ma także monitorować harmonogram realizacji inwestycji, koordynować działania miejskich jednostek zaangażowanych w IE oraz opracowywać cykliczne informacje kierowane do mieszkańców Krakowa.

Na mocy zarządzenia Jacka Majchrowskiego, jego zastępca otrzymał również specjalne uprawnienia. Jerzy Muzyk ma prawo wydawać wiążące polecenia kierującym komórkami urzędu miasta oraz dyrekcji miejskich jednostek w zakresie realizacji zadań niezbędnych do przeprowadzenia igrzysk.

comments powered by Disqus