Pożar w miejskim archiwum. Prokuratura czeka na koniec akcji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nadal płoną materiały zgromadzone w budynku Archiwum Urzędu Miasta Krakowa. Prokuratura czeka na koniec akcji, aby przeprowadzić oględziny i ruszyć z postępowaniem wyjaśniającym.

Ogień w budynku przy ul. Na Załęczu pojawił się w sobotę wieczorem i do tej pory nie został opanowany. Wciąż nieznane są przyczyny pożaru.

Do czasu skończenie akcji, prokuratura nie komunikuje w tej sprawie żadnych konkretów. – Czekamy na możliwość wejścia do środka w celu przeprowadzenia oględzin. Nic na ten moment nie wiemy. Dopiero po oględzinach będziemy się zastanawiać nad tym, czy zawiniły instalacje i kto ewentualnie popełnił jakieś błędy – mówi Janusz Hnatko.

Z tego też powodu śledczy nie wystąpili dotychczas do żadnej miejskiej jednostki, w tym to inwestora, czyli Zarządu Inwestycji Miejskich, o dokumentacje obiektu.

Co było w archiwach?

Jak informuje krakowski magistrat, ok. 20 tysięcy metrów bieżących dokumentów. Była tam m.in. dokumentacja akt osobowych i książki meldunkowe – sprzed kilku, kilkunastu lat.

– Należy pamiętać, że do archiwum trafiają dokumenty w sprawach, które są już zamknięte, prawomocnie zakończone – po ich zakończeniu leżą w jednostce wiodącej dwa lata, a następnie trafiają do archiwum – informuje urząd miasta.

– Rejestry prowadzonych spraw (zwłaszcza tych młodszych) są jak najbardziej do odtworzenia (w mniejszym lub większym zakresie), problemy mogą dotyczyć dokumentów starszych, które nie miały kopii, nie były digitalizowane (urząd nie ma takiego obowiązku) – stwierdzają urzędnicy.

W zbiorach archiwum znajdowały się Domowe Księgi Meldunkowe (z wpisami do połowy lat 60.), Karty Rejestru Mieszkańców (wydane do 1975 r.) Dokumentacja obejmowała również kartotekę ewidencyjno-dowodową osób, którym wydano dowody w latach 1952-1975 oraz koperty dowodów osobistych osób zmarłych wydanych od roku 1975.

Były tam też dokumenty funkcjonującej w latach 1945-1957 Miejskiej Rady Narodowej Miasta Krakowa, Prezydium Rady Narodowej Krakowa z lat 1954-1975, Rady Narodowej Krakowa z lat 1957-1990 oraz Urzędu Miasta Krakowa od 1974 r. Dokumentacja obejmowała także Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krakowie z lat 1952-1975 oraz Prezydium Rady Narodowej z czterech dzielnic (Kraków – Nowa Huta, Kraków – Podgórze, Kraków – Krowodrza, Kraków – Śródmieście z lat 1954-1975. Znajdowały się tam również dokumenty Urzędu Dzielnicowego Kraków – Nowa Huta, Kraków – Krowodrza, Kraków – Śródmieście i Kraków – Podgórze z lat 1975 – 1990.

News will be here