Prezydent: Nie może być tak, że Kraków dokłada do igrzysk

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Cały czas jestem zainteresowany tym, żeby igrzyska były w Krakowie, tylko po spełnieniu pewnych warunków – mówił dziś w Radiu Kraków prezydent Jacek Majchrowski.

– Musimy mieć gwarancje na pewne inwestycje, nie tylko sportowe, także infrastrukturalne – mówił prezydent. Podkreślał, że dopiero po uzyskaniu takich gwarancji może podpisać umowę na zostanie gospodarzem sportowej imprezy.

– Jeżeli ja podpiszę umowę host city, to znaczy, że my bierzemy na siebie całą odpowiedzialność za igrzyska – stwierdził. Jak mówił, według wcześniejszych deklaracji rząd się miał do tego włączyć.

Zwrócił też uwagę, że bez specustawy przygotowanie obiektów może się okazać niemożliwe w tak krótkim czasie, biorąc pod uwagę zapisy ustawy o zamówieniach publicznych.

Część dokumentów przetrwała

Prezydent był pytany również o spalone miejskie archiwum. Powiedział, że z oględzin wykonanych kamerą (bo do obiektu nie można wchodzić) wynika, że część archiwaliów przetrwała. Zanim będzie można to szczegółowo sprawdzić, inspektorat budowlany musi ocenić skalę zniszczeń budynków. Obydwie hale prawdopodobnie zostaną przeznaczone do rozbiórki.

Jan Śpiewak jest takim Gibałą na Warszawę

Jacek Majchrowski odniósł się też do niedawnego filmu przygotowanego przez Jana Śpiewaka, dotyczącego krakowskich afer. Jak powiedział, obejrzał go z obrzydzeniem. – Pan Śpiewak jest takim Gibałą na Warszawę – stwierdził i zapowiedział, że sprawa może skończyć się w sądzie.