Przed nami 21. Wielka Parada Smoków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w ten weekend smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich pojawią się na ulicach Krakowa. Nie zabraknie ich także nad zakolem Wisły u stóp Wawelu. Wszystko w ramach 21. Wielkiej Parady Smoków.

W sobotę rozpocznie się największe smocze święto na świecie organizowanie przez Teatr Groteska w Krakowie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.

Piknik przy Smoczej Jamie

Pierwsze smoki pojawią się w Krakowie już 4 czerwca, zapraszając mieszkańców oraz turystów na dwudniowy Piknik Rodzinny. Od godz. 10:00 przy Smoczej Jamie na uczestników czekać będzie wiele atrakcji, m.in. chodzenie w smoczej skórze, strzelanie z łuku czy toczenie smoczego jaja. Nie zabraknie także licznych konkursów z nagrodami.

W sobotę piknik potrwa do godz. 20:00, natomiast w niedzielę do 19:00.

Smocze widowisko pod Wawelem

4 czerwca wypełnione helem smoki uniosą się nad zakolem Wisły u stóp Wawelu. Ogromne figury, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska, zatańczą w rytmie muzyki. A towarzyszyć im będą spektakularne efekty pirotechniczne, gigantyczne kurtyny wodne oraz lasery.

Podczas niespełna godzinnego pokazu aktorzy zaprezentują kilkanaście latających stworów, liczących nawet do 25 m długości i 15 m wysokości. Podobnie jak w 2021 roku, tegoroczne Wielkie Widowisko będzie miało proekologiczną formułę.

– Do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika silence – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co tradycyjna. Ciche fajerwerki generują dźwięk o mniejszym natężeniu, nie powodują huku, a hałas, który emitują, jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nieoddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska i w pełni biodegradowalna – informują organizatorzy.

Wielkie Noce Widowisko Plenerowe rozpocznie się o godz. 22:00.

Smoki na ulicach Krakowa

Widowisko na Wiśle i piknik to niejedyne atrakcje związane z tegorocznym świętem smoków. W niedzielę ponad 30 kolorowych stworów animowanych przez dzieci przejdzie w barwnym pochodzie na Rynek Główny.

Przemarszowi towarzyszyć będzie muzyka trzech krakowskich zespołów. Sorrir Por Favor! zagra sambę, Capoeira UNICAR Kraków da pokaz tańca-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska zagra muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.

Wielka Parada Smoków wyruszy o godz. 12:00 z Plant ulicą Grodzką.

– Wielka Parada Smoków jest w znaczącym stopniu prezentem twórców smoków dla Krakowa. Projektantami i realizatorami parady dziennej są zaprzysięgli miłośnicy smoków właśnie. W efekcie tego entuzjazmu powstaje jedyny w swoim rodzaju korowód złożony z kilkudziesięciu fantazyjnych smoczych postaci i ok. 1500-2000 dzieci. Można zatem śmiało powiedzieć, że przez dwadzieścia jeden lat trwania Parady powstał największy zespół teatru plenerowego, przez który przewinęło się ok. czterdziestu tysięcy twórców i aktorów-uczestników – podsumowuje Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie.

Najpiękniejszy Smok Parady

O ten zaszczytny tytuł powalczą w tym roku dwadzieścia dwa smoki. Figury powstają w szkołach, przedszkolach i domach kultury w całej Polsce, według pomysłów placówek, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów.

Najpiękniejszego Smoka Parady wybiorą Joanna Mucha, Wiktor Herzig, Dariusz Nowak, Mariusz Süss i Adolf Weltschek, a werdykt zostanie ogłoszony ok. godz. 13.30 ze sceny na Rynku Głównym.

W trakcie pochodu mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli zobaczyć nie tylko smoki konkursowe, ale także gościnne, np. smoka Matyldę oraz chińskiego smoka Instytutu Konfucjusza. Pojawią się również stwory przygotowane przez Teatr Groteska, które zaprezentują grupy dzieci z Polski i Ukrainy. Na pl. Wszystkich Świętych dołączy do nich smok budowany specjalnie podczas Dnia Otwartego Magistratu.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.