Rozmowa na dzień dobry: Muzeum Nowej Huty daje lepsze warunki do opowiadania historii dzielnicy

– Dzięki połączeniu Muzeum PRL-u i oddziału Dzieje Nowej Huty udało się uchronić muzeum przed likwidacją i wzmocnić nowohucką ofertę naszej instytucji – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Krzysztof Haczewski, kierownik kancelarii dyrektora Muzeum Krakowa.

Natalia Grygny, LoveKraków.pl: Które oddziały Muzeum Krakowa cieszyły się największą popularnością wśród odwiedzających? Jak to wygląda w liczbach?

Krzysztof Haczewski, kierownik kancelarii dyrektora Muzeum Krakowa: Muzeum Krakowa gościło w minionym roku łącznie 1 335 571 osób. Najwięcej tradycyjnie odwiedziło Fabrykę Schindlera (392 680 osób), Rynek Podziemny (359 865 osób) i Starą Synagogę (139 560 osób).

Czy w porównaniu z 2019 rokiem frekwencja wzrosła? Padł rekord?

W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła, chociaż nasz ostatni rekord padł w 2017 roku. Muzeum Krakowa odwiedziło wówczas 1 342 199 osób. Rekordowe frekwencje odnotowano natomiast w Aptece pod Orłem (85 047 osób), Ulicy Pomorskiej (20 565 osób), Barbakanie  (46 234 osoby) i Wieży Ratuszowej (92 079 osób). Dodam, że Rydlówka w pierwszym pełnym roku funkcjonowania po remoncie w ramach Muzeum Krakowa gościła ponad 17 tys. osób.

Teraz przenieśmy się do Nowej Huty. Jak z czasem sprawdził się pomysł połączenia Muzeum PRL-u i Dzieje Nowej Huty?

Dzięki połączeniu udało się przede wszystkim uchronić muzeum przed likwidacją i wzmocnić nowohucką ofertę naszej instytucji. Nowe muzeum, nawet przed remontem, daje też pracownikom naszej instytucji o wiele lepsze warunki do opowiadania historii dzielnicy niż dotychczasowa siedziba. Dowód? Wystawa „Mój drugi dom? Muzeum im. Lenina”, którą obecnie można w nim oglądać. Muzeum Nowej Huty w 2019 roku miało większą frekwencję niż razem wzięte oddział Dzieje Nowej Huty i Muzeum PRL-u. Od  marca odwiedziło go 32 841 osób, a będącą jego filią pierwszą lokalizację Podziemnej Nowej Huty – 5 181 osób.

Kiedy zatem rozpocznie się remont dawnego kina Światowid? Czy są już jakieś konkretne daty?

Termin rozpoczęcia remontu jest uzależniony od zgromadzenia środków na ten cel. Obecnie przygotowujemy wniosek do otwartego niedawno naboru z Funduszy Norweskich.

W toku jest również sprawa KL Plaszow. Ostatecznie za muzeum na terenie dawnego obozu będzie odpowiedzialna nowa jednostka.

Konsultacje jeszcze trwają. Czekamy na uchwałę Ray Dzielnicy XIII w sprawie projektu upamiętnienia ofiar dawnego KL Plaszow. Z pewnością wszyscy ich uczestnicy zgodzą się, że były bardzo skomplikowane. Trwają też negocjacje gminy miejskiej Kraków z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie powołania nowej jednostki, która miałaby przejąć opiekę nad terenem poobozowym.

Co w nadchodzących miesiącach będzie ważnym wyzwaniem, ważnym wydarzeniem dla Muzeum Krakowa?

Z pewnością kolejna edycja wydarzenia Pamiętaj z nami!, łączącego muzealne oddziały upamiętniające wydarzenia z okresu II wojny światowej: Ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem, Fabrykę Schindlera i KL Plaszow. Zapraszamy też na nowe wystawy w Muzeum Podgórza – „Podgórze Wojciecha Weissa” w kwietniu i Muzeum Nowej Huty – „Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina” w maju. Wydarzeniem o charakterze międzynarodowym będzie natomiast konferencja CAMOC, która odbędzie się w Krakowie w dniach 3–6 czerwca. W gronie muzealników, dziennikarzy, filozofów i naukowców będziemy dyskutować nad tym, czy i jak muzea mają się zachowywać wobec zagadnień społecznych w miastach.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus