Stara Synagoga zamknięta do końca marca

Koszt remontu Starej Synagogi do 400 tys. zł fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trwa remont Starej Synagogi na Kazimierzu. Z powodu prowadzonych prac oddział Muzeum Krakowa będzie zamknięty dla zwiedzających do 31 marca 2020 roku.

– Specyfika i technologia prowadzonych prac wewnątrz budynku, wiążących się z kuciem ścian ceglanych,  generują kurz, pylenie i hałas. Powoduje to, że niemożliwe byłoby trzymanie muzealiów w obiekcie ani dopuszczenie ruchu zwiedzających – przyznaje Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy Muzeum Krakowa.

Dlatego też oddział muzeum został zamknięty dla odwiedzających 12 listopada. Na pierwsze zwiedzanie instytucja zaprasza wiosną, kiedy zakończą się wszystkie prowadzone w Starej Synagodze prace.

Zdążyć do wiosny

Na liście bieżących prac remontowych jest odmalowanie elewacji ściany przy wejściu głównym do Starej Synagogi oraz wymiana instalacji centralnego ogrzewania wraz z kaloryferami.

– Najbardziej widoczną zmianą będzie odświeżony wygląd jednej z elewacji. Mniej widoczna, ale niezwykle ważna zarówno dla pracowników, jak i zwiedzających będzie nowa instalacja centralnego ogrzewania zamontowana w wyniku remontu – ocenia Haczewski.

Całkowity koszt remontu to 400 tys. zł netto. Kwota na remont pochodzi ze środków Muzeum Krakowa.

Trudne losy Starej Synagogi

Stara Synagoga jest najstarszą z zachowanych w Polsce synagog. Została wzniesiona w XV wieku na wzór gotyckich synagog niemieckich i czeskich. W 1570 roku została przebudowana przez włoskiego budowniczego Mateusza Gucciego, który nadał jej formę renesansową.

W drugiej połowie XVI wieku i pierwszej połowie XVII wieku do budynku dostawiono następny przedsionek, dwie modlitewnie dla kobiet i dom zarządu Gminy. Zabudowania tworzyły centrum religijno-administracyjne żydowskiej gminy na Kazimierzu.

W czasach okupacji, w 1941 roku, kiedy Niemcy tworzyli w Krakowie getto, została przejęta przez Niemiecki Urząd Powierniczy – Treuhandstelle. Synagoga była wówczas użytkowana jako magazyn. Jej wyposażenie zostało zniszczone, a pod koniec 1944 roku runęło sklepienie.

W latach 1956–1959 Stara Synagoga została odrestaurowana. Dzięki porozumieniu zawartemu 30 października 1959 roku pomiędzy Żydowską Gminą Wyznaniową i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa powstało w niej muzeum.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here

Aktualności

Pokaż więcej