Ruszył szpital tymczasowy w EXPO

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Od dziś w szpitalu tymczasowym EXPO Kraków będą udostępnione dwa moduły: 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Chorymi opiekować się będzie kadra szpitala patronackiego, którym jest szpital Rydygiera.

Działanie szpitala wspierać będzie wojsko: 5 ratowników medycznych, 17 ratowników posiadających uprawnienia KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc), 15 żołnierzy do zabezpieczenia logistycznego, 2 pojazdy transportowe wraz z kierowcami. Główne zaangażowane jednostki to 6 Brygada Powietrznodesantowa wspierana przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Żołnierze będą pomagać cywilnemu personelowi medycznemu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, zabezpieczać transport wewnętrzny w szpitalu oraz zaopatrywanie szpitala z zewnętrznych źródeł.

Małopolska na piątym miejscu

Jesteśmy drugim w kraju województwem pod względem gęstości zaludnienia i czwartym pod względem liczby mieszkańców. Znajduje to odzwierciedlenie w ostatnich danych na temat nowych zakażeń koronawirusem. Wczoraj było ich 2192, co w ogólnopolskim raporcie epidemicznym sytuowało Małopolskę na piątym miejscu, m.in. po Mazowszu i Śląsku. Tydzień wcześniej – 11 marca – badania laboratoryjne potwierdziły o ok. 600 mniej zakażeń (1607). Dla przypomnienia: 14 lutego raporty mówiły o 212 nowych zakażeniach. Dzisiejszy wynik to 1914.

Zwiększa się również liczba osób hospitalizowanych z COVID-19. Wczorajsze raporty szpitali mówiły o 1730 pacjentach, zaś te sprzed tygodnia – o 1362. Większa niż w ubiegłym tygodniu jest też liczba zajętych łóżek respiratorowych: 18 marca wyniosła ona 211, zaś 11 marca – 167. Dane z 14 lutego mówiły natomiast o 99 zajętych respiratorach i 806 hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Więcej łóżek, więcej karetek

Dlatego też pod koniec ubiegłego tygodnia zapadły decyzje dotyczące zwiększenia bazy łóżek covidowych w małopolskich szpitalach do poziomu, jaki został osiągnięty u szczytu drugiej fali epidemii. Wojewoda Łukasz Kmita podjął również decyzję o uruchomieniu pierwszej części szpitala tymczasowego w krakowskim EXPO. Do końca miesiąca liczba łóżek covidowych w krakowskich szpitalach bazowych zwiększy się o ok. 440, zaś w pozostałych powiatach – o około 1100.

Wojewoda zdecydował też, że w połowie przyszłego tygodnia zostanie wznowiona działalność pierwszego – 28-łóżkowego – modułu w szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju.

W związku z przewidywanym dalszym zwiększaniem się potrzeb dotyczących wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego, zwiększona została liczba karetek funkcjonujących w Małopolsce. W Krakowie do dyspozycji będą dwie dodatkowe karetki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
News will be here